• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

 Jak długo ładować akumulator

Jak długo ładować akumulator

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Każdy kierowca chociaż raz w swoim życiu stanął przed wyzwaniem, którym było uruchomienie samochodu zimą. Niski poziom naładowania akumulatora oraz ujemne temperatury to gwarancja nadchodzących kłopotów. Dlatego też, aby ich uniknąć trzeba dbać o odpowiedni poziom energii w akumulatorze. Jak jednak go ładować? Na co zwracać uwagę? Czego unikać? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Jeśli wszystko jest w porządku - nie musisz ładować akumulatora!

Wiele osób zastanawia się kiedy należy zacząćładowanie akumulatora. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - jeśli nie masz problemów z odpalaniem auta nie musisz się tym zajmować. Pamiętajmy bowiem, że w nowym, w pełni sprawnym akumulatorze ładuje się on podczas jazdy. Alternator powinien wytwarzać akurat tyle prądu, ile zużywamy. Niestety, często już po kilku sezonach pojemność akumulatora zmniejsza się przez co zaczynają się problemy z uruchamianiem samochodu - zwłaszcza zimą. Co wówczas?

Ładowanie akumulatora za pomocą prostownika

To najskuteczniejszy sposób naładowania akumulatora, który wykorzystuje większość kierowców, szczególnie przed sezonem zimowym. Warto jednak pamiętać, że ładowanie powinno odbywać się w określony sposób - w przeciwnym razie może dojść do przegrzania a nawet wybuchu akumulatora co może narazić nas na utratę zdrowia i życia. Podczas ładowania akumulatora wytwarza się bowiem wodór, który może wybuchnąć.

Ile czasu należy ładować akumulator?

To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców. Tym bardziej, że zarówno w przypadku niedoładowania, jak i przeładowania akumulatora możemy mieć problem. Przeładowany akumulator to ryzyko zagotowania elektrolitu - może wykipieć i poparzyć naszą skórę. Jeśli zaś akumulator będzie niedoładowany - za chwilę po raz kolejny spotkasz się z problemem przy uruchomieniu auta. Dlatego też warto nie liczyć na intuicję. O wiele lepiej wyposażyć się w nowoczesny prostownik z czujnikiem, który sam odłączy zasilanie kiedy naładowanie akumulatora będzie optymalne.

Ładowanie akumulatora - o czym warto pamiętać?

Ogromne znaczenie ma napięcie, które daje prostownik pod koniec ładowania. Bardzo często bowiem zdarza się tak, że wykorzystujemy urządzenia o zbyt niskim napięciu, przez co udaje nam się nieco podładować akumulator, niemniej jednak nie jest to ładowanie optymalne. Wybierajmy prostowniki o napięciu 15,5-16,5 V.
Kolejną kwestią jest ściągnięcie klemy. Dlaczego to takie ważne? Zdjęcie klemy sprawia, że wszystkie urządzenia zostają odłączone, dzięki czemu czujnik prostownika może odłączyć akumulator w optymalnym momencie.

Tego unikaj podczas ładowania akumulatora

Ładując akumulator musisz unikać szeregu czynności i błędów, które mogą zakończyć się bardzo niebezpiecznie.Jeśli ładujesz akumulator koniecznie odkręć korki, ponieważ podczas ładowania wydzielają się naprawdę duże ilości gazów. Poza tym pod żadym pozorem nie ładuj akumulatora w pobliżu źródeł ognia. Upewnij się również, że ładowarka, z której korzystasz jest prawidłowo podłączona. Odwrotne połączenie może bowiem sprawić, że akumulator zostanie bezpowrotnie zniszczony.

Co szkodzi baterii?

Samo prawidłowe ładowanie akumulatora z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa to trochę za mało, jeśli zależy nam na tym, by nasz akumulator zachował długążywotność. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że posłuży nam dłużej. Przede wszystkim unikajmy odpalania samochodu za pomocą kabli rozruchowych. Oczywiście, w kryzysowej sytuacji takie rozwiązanie jest często jedyną opcją, niemniej jednak powinna być to ostateczność. Poza tym dbaj również o to, by akumulator byłładowany do końca. Stan permanentnego niedoładowania baterii sprawia, że jej żywotność znacząco się skraca.
Warto również pamiętać o tym, że problemy z akumulatorem, krótka żywotność kolejnych urządzeń mogą oznaczać, że dzieje się coś nieprawidłowego z instalacją elektryczną w naszym samochodzie.

Podsumowując, ładowanie akumulatora wcale nie musi być trudne. Wystarczy bowiem zastosowanie kilku prostych zasad bezpieczeństwa, które opisujemy powyżej by ładowanie akumulatora było nie tylko bezpieczne, ale również zapewniało mu optymalne parametry i długążywotność.

Rodzaje prostowników

Mroźny poranek. Jesteś prawie spóźniony, więc chcesz w pracy pojawić się punktualnie. Zadanie utrudnia jednak rozładowany akumulator. Możliwość uniknięcia takich problemów to najlepszy powód, by wyposażyć się w dobry prostownik. Jak go wybrać? Czym cechują się poszczególne typy tych urządzeń?


Prostowniki tradycyjne

Do tej grupy należą najprostsze prostowniki. Najtańsze modele kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Wyróżnia je brak urządzeń elektronicznych sterujących ich pracą. W zupełności wystarczają do ładowania akumulatorów w autach osobowych. Prostowniki tego typu produkowane są z myślą o jednym typie akumulatorów: kwasowo-ołowiowych lub żelowych.

Prostowniki mikroprocesorowe

Ich serce to mikroprocesor sterujący pracą prostownika. To minimalizuje ryzyko popełnienia błędu przez użytkownika i tym samym uszkodzenia akumulatora podczas ładowania lub jego przedwczesnego zużycia. Na tym lista ich zalet się nie kończy, bo:

  • umożliwiająładowanie akumulatora bez odłączania go od samochodowej instalacji;

  • stabilizują napięcie ładowania;

  • same kończąładowanie, gdy akumulator jest już pełen

  • jeśli pozostaną nieodłączone, po stwierdzeniu spadku napięcia, same rozpocznąładowanie;

  • oferują funkcję odsiarczania akumulatora;

  • są uniwersalne – za ich pomocą możesz ładować oba rodzaje akumulatorów

Prostowniki trakcyjne

To urządzenia stworzone dla przemysłu i biznesu. Służą do ładowania największych akumulatorów, używanych w maszynach do czyszczenia podłóg, samochodach z napędem elektrycznym oraz w wózkach widłowych.