• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 8.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Prawidłowe napięcie akumulatora

Prawidłowe napięcie akumulatora

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Akumulator kwasowo-ołowiowy to podzespół pojazdu, który pomimo bezobsługowej konstrukcji wymaga kontrolowania poziomu naładowania. Dbanie o prawidłowe naładowanie akumulatora wpływa na wydłużenie jego żywotności eksploatacyjnej. Według specjalistów branży motoryzacyjnej, o akumulatorze w pojeździe wielu kierowców przypomina sobie w chwili, gdy silnik odmówi posłuszeństwa podczas rozruchu. W celu uniknięcia niespodziewanych awarii baterii warto zadbać o stan jej naładowania oraz wiedzieć, jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora.

Prawidłowa eksploatacja akumulatora

Eksploatacja pojazdu na krótkich odcinkach znacznie obciąża akumulator, co wynika ze zbyt dużego poboru energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu silnika. Zbyt krótki czas jazdy przyczynia się do niedoładowywania akumulatora przez alternator. Ponadto uruchamianie dodatkowych urządzeń elektrycznych zaraz po uruchomieniu silnika tj. radia czy ładowarki, zwiększa pobór prądu, co negatywnie wpływa na ładowanie akumulatora. W efekcie dłuższego nieużytkowania pojazdu lub długotrwałej eksploatacji samochodu na krótkich odcinkach jazdy dochodzi do niedoładowania akumulatora, lub jego całkowitego rozładowania. W takiej sytuacji kierowca powinien wiedzieć, jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora, aby móc samodzielnie kontrolować stan jego naładowania. W sytuacji, gdy pomiar napięcia akumulatora będzie niższy od wartości dopuszczalnej, baterię należy niezwłocznie doładować. Ładowanie akumulatora można przeprowadzić w warunkach domowych poprzez zastosowanie niedrogiego prostownika dostępnego w sklepach motoryzacyjnych lub sieciowych.

Właściwe napięcie akumulatora

Kontrolę naładowania akumulatora należy wykonać multimetrem, który należy do bardziej zaawansowanych przyrządów pomiarowych lub prostym woltomierzem, który można nabyć już za kilka złotych. Nowy akumulator charakteryzuje się napięciem wynoszącym 12,8 V. W przypadku akumulatorów używanych tolerowany zakres napięcia wynosi od 12,5 V do 12,7 V. Stan naładowania akumulatora, można podzielić na:

  • naładowany: 12,5 - 12.8 V,
  • średnio rozładowany: 12,4 - 12,6 V (poniżej 12,4 V należy doładować akumulator),
  • rozładowany: poniżej 12 V.

Funkcjonuje również pojęcie skrajnego rozładowania akumulatora, które określa napięcie wynoszące 11,8 V lub niższe. W takiej sytuacji należy niezwłocznie podłączyć akumulator do prostownika. Warto zaznaczyć, że istotnym czynnikiem jest tzw. natężenie postojowe auta przeznaczone do podtrzymania m.in. alarmu, radia, pamięci sterowników czy komputera pokładowego, które nie powinno przekraczać 0,05A. Okresowa kontrola naładowania akumulatora jest szczególnie istotna w okresie ochłodzenia pogody, która negatywnie wpływa na żywotność baterii. Częstotliwość kontroli napięcia akumulatora powinna być większa również w przypadku tzw. długich przestojów lub krótkich podjazdów.

Przebieg pomiaru napięcia akumulatora?

Pomiar napięcia akumulatora można dokonać przy włączonym lub wyłączonym silniku. Dokładniejsza i zalecana przez specjalistów metoda pomiarowa dotyczy pomiaru przy wyłączonym silniku. Przed przystąpieniem do pomiaru kierowca powinien wiedzieć, jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora. W pierwszej kolejności należy oczyścić klemy z osadu i zabrudzeń, co wpływa na dokładność dokonywanego pomiaru, który bez właściwego oczyszczenia może być zaniżony. W celu uzyskania precyzyjnego wyniku pomiar należy przeprowadzić po ok. 30 minutach po wyłączeniu silnika, w przeciwnym wypadku może nastąpić zawyżenie wyniku. Metoda pomiaru przy włączonym silniku przeprowadzana jest bez zdejmowania klem z ogniw akumulatora. Uzyskane wskazania powinny oscylować w granicy 13,8 V przy włączonych światłach mijania oraz 14,4 V w przypadku pomiaru bez obciążenia instalacji elektrycznej.

Dokładność dokonanego pomiaru napięcia akumulatora wpływa na właściwą ocenę jego naładowania. Wyniki testów laboratoryjnych wskazują, że prawidłowo naładowany akumulator cechuje się kilkukrotnie dłuższą żywotnością. Istotne jest zatem, aby kierowca nie tylko wiedział, jakie jest prawidłowe napięcie akumulatora, ale również dbał o stan jego naładowania, co wpłynie na wydłużenie bezawaryjnej eksploatacji akumulatora.