• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

W jaki sposób powinno się przechowywać opony?
W jaki sposób powinno się przechowywać opony?

W jaki sposób powinno się przechowywać opony?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Odpowiednie przechowywanie opon to sprawa kluczowa dla każdego kierowcy, który chce, aby opony były w stanie utrzymać swoją długążywotność. Wiadomo, że opon nie powinno się przechowywać byle jak, ponieważ szybko można tego pożałować. Nie powinny się znajdować na otwartej przestrzeni, gdyż wtedy będą narażone na negatywne działanie czynników atmosferycznych, w tym wody, śniegu oraz gradu. W sezonie zimowym opony letnie powinny być przechowywane w suchym miejscu, z dala od wilgoci. To podstawowa zasada, której należy się bezwzględnie trzymać. Oznacza to tyle, że można wybrać na miejsce przechowywania np. garaż, piwnicę lub strych. Najpierw jednak takie pomieszczenia trzeba kilka razy sprawdzić, aby mieć pewność, że nie znajduje się tam woda lub też nie panuje w nich wilgoć. Jeśli się tego nie sprawdzi, wtedy można mieć poważne problemy, gdyż w sezonie letnim okaże się, że opony są już całkowicie bezużyteczne.

Jak zabrać się za przechowywanie opon?

Przechowywanie opon najlepiej skonsultować z jakimś doświadczonym specjalistą, który będzie w stanie podzielić się z zainteresowanymi kilkoma istotnymi wskazówkami. Na pewno posiadanych opon nie można rzucić ot tak w kąt, ponieważ szybko okaże się, że coś jest z nimi nie tak i w sezonie letnim nie będzie można już z nich korzystać. 

Przy przechowywaniu należy skupić się głównie na tym, aby zaznaczyć z którego koła opona została zdjęta. Jeśli się tego nie zrobi, później można mieć spore problemy, jeśli chodzi o ich ponowny montaż. Zaznaczenie nie zajmuje kierowcom dużo czasu. Taka czynność pozwoli kierowcom na zamontowanie opon w prawidłowy sposób, zgodnie z rotacją występującą pomiędzy osiami. Widać wyraźnie, że to bardzo ważna czynność, dlatego tego typu zadań nie powinno się lekceważyć, jeśli chce się bezpiecznie poruszać samochodem na każdej drodze. Po sezonie letnim opony powinny być bardzo dokładnie umyte oraz wyczyszczone. Należy usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia, a po dokładnym umyciu dobrze je wysuszyć. Tak przygotowywane opony można odpowiednio magazynować.

Zabezpieczenie opon przed powstaniem korozji

Przechowywanie opon to kwestia dość specyficzna, dlatego jeśli kierowcy robią to po raz pierwszy zawsze mogą popytać o rady bardziej doświadczone osoby, które tego typu czynności mają już dawno za sobą. Przy suszeniu opon należy usunąć z nich całą wilgoć, ponieważ w ten sposób:

  • zabezpieczy się je przed korozją,
  • przedłuży się ich żywotność,
  • nie ucierpi na tym ich wydajność.

Niektórzy bardzo lekceważąco podchodzą do kwestii przechowywania opon, przez co później muszą je stale wymieniać, a to wiąże się oczywiście z wieloma dodatkowymi kosztami. Portfel bardzo na tym cierpi i trudno jest zapanować nad swoim budżetem domowym, więc niczego nie można powierzać losowi, ponieważ szybko się tego pożałuje. Przechowywanie opon musi być za każdym razem dokładnie zaplanowane, a zainteresowani muszą uważać również na nadmierne promieniowanie UV, które dla opon z czasem jest niezwykle szkodliwe. Należy więc przechowywać opony w taki sposób, aby nie docierała do nich nadmierna dawka promieni słonecznych. Garaż lub strych będą więc odpowiednimi miejscami, dlatego warto o nich pomyśleć w pierwszej kolejności. 

Przechowywanie opon z dala od bardzo ciepłych miejsc i przedmiotów

W sytuacji, gdy ktoś chce profesjonalnie zająć się przechowywaniem opon w sezonie zimowym nie może zapomnieć o tym, aby umieścić je z dala od bardzo ciepłych miejsc oraz różnorakich przedmiotów. Dzięki temu z pewnością nie uszkodzi się swoich opon i będzie można dalej cieszyć się ich bogatą funkcjonalnością. Nie wolno więc przechowywać opon przy:

  • instalacjach cieplnych,
  • piecykach gazowych,
  • kominkach.

Warto to sobie dokładnie zapamiętać, ponieważ w ten sposób przechowywanie opon na pewno przebiegnie dla właścicieli samochodów pomyślnie i nie będą musieli zabierać się za zakup nowych opon. Jak widać należy trzymać się kilku podstawowych zasad, aby mieć pewność, że opony w trakcie sezonu zimowego będą całkowicie bezpieczne. 

W razie jakichś wątpliwości swoje dylematy zawsze można skonsultować np. z pracownikiem warsztatu samochodowego, który powinien dokładnie wiedzieć jak powinno się przechowywać opony w okresie zimowym. Posiadanie szerokiej wiedzy w tej dziedzinie jest bardzo przydatne, ponieważ pozwala zminimalizować koszty związane z zakupem dodatkowych opon. Podczas przechowywania powinno się też zwrócić uwagę na to, czy opony znajdują się na brudnej podłodze. Jeśli tak się właśnie stanie można gwałtownie naruszyć ich strukturę, o czym zainteresowani dowiedzą się już po ich zamontowaniu na kołach w następnym sezonie letnim. Wtedy też będzie za późno na jakąkolwiek reakcję i prawdopodobnie będzie trzeba je wymienić na nowe. Nie zaleca się również przechowywania opon na stojakach, ponieważłatwo mogą z nich spaść i się uszkodzić. Lepiej położyć je w czystym i schludnym miejscu, gdzie nie ma wilgoci, słońca oraz nadmiernego ciepła. Czasami trudno jest znaleźć takie miejsca, ale na pewno w każdym domu takowe się znajdują.