• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Woda destylowana. Do czego przyda się w samochodzie?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zastosowania wody destylowanej w motoryzacji są naprawdę szerokie. Dlaczego warto mieć ją w garażu lub domowym warsztacie?

Woda destylowana, jak nietrudno się domyślić, została poddana procesowi destylacji, w wyniku którego usunięto wszystkie minerały. Podobne właściwości ma woda demineralizowana, którą jednak oczyszcza się w stacjach odwróconej osmozy lub mikrofiltrach. Oba rodzaje dostępne są w różnych opakowaniach, mieszczących od jednego do kilkunastu litrów. Najwygodniejsze są te 5-litrowe, kosztujące około 5 złotych.

Zarówno woda destylowana, jak i demineralizowana znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach – również w motoryzacji. Do czego jednak mogą przydać się właścicielowi samochodu? Czemu warto wyposażyć się w wodę destylowaną i zawsze mieć ją w garażu?

Woda destylowana do akumulatora

Woda destylowana jest niezbędna dla właścicieli akumulatorów obsługowych. Muszą oni regularnie sprawdzać poziom gęstości elektrolitu i w razie potrzeby uzupełnić go właśnie wodą pozbawioną minerałów. Należy to zrobić, jeśli pomiar areometrem da wynik wyższy niż 1,28 grama na centymetr kwadratowy.

Warto jednak pamiętać, że nieumiejętne dolanie wody destylowanej do elektrolitu może skutkować jego rozrzedzeniem, a w konsekwencji – obniżeniem żywotności akumulatora. By tego uniknąć, wodę należy dolać do naładowanej baterii.

Woda destylowana jako rozcieńczalnik

Czystość wody destylowanej czyni z niej idealny rozcieńczalnik do chemii samochodowej. Możemy wykorzystać ją między innymi do:

  • rozcieńczania płynu chłodniczego – doskonale nadaje się do przygotowywania go z koncentratów. Brak minerałów sprawia, że płyn zawierający wodę destylowaną nie zostawia osadów na chłodnicy oraz pompie i tym samym nie skraca żywotności tych podzespołów;

  • mieszania z płynem do spryskiwaczy – dzięki temu osiągniemy oczekiwaną gęstość płynu, a przez to także temperaturę zamarzania;

  • rozcieńczania kosmetyków sprzedawanych w formie koncentratów, na przykład szamponów do karoserii

Pozbawiona minerałów woda destylowana nie pozostawia ponadto nieestetycznych smug na lakierze. Z tego powodu jest często stosowana przez pracowników myjni lub firm car detailingowych do spłukiwania środków myjących.