• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Zasiarczenie akumulatora. Jak go uniknąć?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zasiarczenie akumulatora oznacza jego nieodwracalne uszkodzenie. Co zrobić, by tego uniknąć? To jeden z najczęstszych – i zarazem najgroźniejszych – objawów jego zużycia. Odpowiadają za nie dwa procesy. Pierwszy to zmiana gęstości elektrolitu, drugi zaś – osadzanie siarczanów ołowiu. Wynikiem jest coraz większa pasywacja elektrolitu, skutkująca rosnącymi problemami z ładowaniem akumulatora. Gęstość elektrolitu w zasiarczonej baterii spada poniżej 1,1 kg/, a jej napięcie spoczynkowe wynosi 12V.

Zasiarczenie akumulatora znacznie skraca jego żywotność – niekiedy nawet o trzy czwarte. Na domiar złego, zasiarczona bateria nie nadaje się do naprawy, a w najlepszym wypadku dającego krótkotrwałe efekty odnowienia. Należy wymienić ją na nową, w pełni sprawną. To najlepszy powód, by właściwie dbać o akumulator i nie dopuścić do jego zasiarczenia.

Zasiarczenie akumulatora – przyczyny

Za zasiarczenie akumulatora odpowiada jego pełne wyładowanie. Wówczas w elemencie aktywnym zachodzą wspomniane na początku reakcje, w wyniku których traci on zdolność magazynowania energii. Poza wspomnianymi objawami, na zasiarczenie baterii mogą wskazywać również białe zabarwienie elektrolitu oraz podwyższona temperatura podczas ładowania.

By uniknąć zasiarczenia akumulatora, należy nie dopuścić do jego całkowitego rozładowania. Jest ono skutkiem pozostawienia włączonych urządzeń elektrycznych po wygaszeniu silnika. Najczęściej chodzi o światła, które działając przez całą noc przy wyłączonym silniku mogą pobrać całą energię zgromadzoną w akumulatorze.

Jak odsiarczyć akumulator?

Pełne odsiarczenie akumulatora nie jest możliwe, ale możemy w pewnym stopniu go zregenerować. Zanim jednak rozpoczniemy proces odsiarczania, musimy upewnić się, że ten rzeczywiście jest w pełni rozładowany. W przeciwnym wypadku nasze starania nie przyniosą oczekiwanych efektów. Pamiętajmy też, że odsiarczanie akumulatora nie pozwoli na przywrócenie nawet połowy jego sprawności. Niekiedy nie uzyskamy poprawy nawet na poziomie 10 procent.

Pierwszy sposób to użycie wody destylowanej, którą należy zastąpić elektrolit. Po kilkakrotnym naładowaniu do pełna woda odparuje. Następnie powinniśmy odstawić go na kilkanaście godzin w ciepłym miejscu z otworzonymi otworami skierowanymi ku dołowi, by resztki wody mogły swobodnie wypłynąć. Ostatni krok to uzupełnienie akumulatora elektrolitem o właściwej gęstości.

Inteligentny prostownik. Czemu warto?

Drugi sposób jest szybszy, ale wymaga odpowiedniego sprzętu. Polega na ładowaniu akumulatora pulsującym, przy czym akumulator musi być częściowo rozładowany. Do odsiarczania niezbędny jest specjalny prostownik – półokresowy. Do jego wykonania potrzebne są fachowe umiejętności, co czyni tę metodę dostępną tylko dla niektórych kierowców.

Można też w tym celu skorzystać z tak zwanego inteligentnego prostownika, wyposażonego w mikroprocesor. Urządzenia tego typu oferują tryb odsiarczania akumulatora, i przeprowadzają proces w bezpieczny dla niego sposób. Ponadto same dobierają parametry ładowania w ten sposób, by zapobiec zasiarczeniu i tym samym przedłużyć jego żywotność.