• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Jak zadbać o akumulator?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Awarie akumulatorów to częsty problem kierowców, z którym borykają się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Na szczęście, większości problemów związanych z akumulatorami możemy uniknąć jeśli odpowiednio zadbamy o ich stan. Podpowiadamy jak to zrobić.

Sprawdź stan akumulatora

Prawidłowo używany akumulator może służyć nam nawet przez kilka lat. Niemniej jednak specjaliści zalecają, by wymieniać go co 4-5 lat. Jeśli ten okres jeszcze nie minął i tak warto sprawdzić stan akumulatora w warsztacie samochodowym. Skontrolować należy również napięcie paska klinowego oraz napięcie ładowania. Nawet jeśli stan akumulatora będzie satysfakcjonujący musimy pamiętać, że spadek temperatury może zmniejszać jego pojemność nawet o 30%.

Jak dbać o akumulator na co dzień?

Jeśli zależy ci na tym, by akumulator w twoim samochodzie działał jak najdłużej koniecznie dbaj o jego czystość. Dobrą praktyką jest częste przecieranie obudowy oraz biegunów akumulatora miękkąściereczką antystatyczną. Poza tym nie dopuszczaj do rozładowania akumulatora. Jeśli podróżujesz wyłącznie na krótkich trasach dbaj o to, by był naładowany do pełna.

Poza tym, jeśli samochód jest w ciągłym użyciu warto kontrolować poziom elektrolitu. Jeśli jest taka potrzeba - uzupełnij go. Zatroszcz się również o klemy. Powinny być dobrze dokręcone a także zabezpieczone przed śniedzeniem np. za pomocą wazeliny bezkwasowej.

Rozruch ma znaczenie

Pamiętaj również o tym, że to jak uruchamiasz samochód również ma wpływ na żywotność akumulatora w twoim pojeździe. Warto dokonywać rozruchu silnika z wciśniętym sprzęgłem. Dlaczego? To bardzo proste. Dzięki temu uzyskujemy mniejszy opór a tym samym zużywamy mniej energii niezbędnej do uruchomienia silnika.

Warto również zastanowić się nad rozsądnym korzystaniem z elektroniki w samochodzie. Na stan akumulatora wpływa klimatyzacja, radio, podgrzewane siedzenia, czy GPS. Im więcej elektronicznych funkcji wykorzystujemy tym więcej energii wykorzystujemy. Warto więc wyłączyć je - choćby na czas uruchamiania samochodu.