• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Opony całoroczne czy sezonowe? Które opony są bezpieczniejsze?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zmiana opon wiosną i jesienią to wymaga czasu i pieniędzy. Tym właśnie należy tłumaczyć sobie popularność modeli całorocznych. Czy jednak ich zakup to dobre rozwiązanie?

Dla jednych są wygodnym rozwiązaniem, dla innych – kompromisem, który poważnie obniża bezpieczeństwo jazdy i osiągi auta. Kontrowersji wokół opon całorocznych nie brakuje, jednak stale zwiększa się grono ich użytkowników. Jeszcze sześć lat temu korzystało z nich zaledwie 9 procent polskich kierowców, podczas gdy obecnie ten odsetek wzrósł już dwukrotnie. Co ich do tego skłania? Przede wszystkim wygoda i fakt, że zimy są coraz łagodniejsze. Czy jednak dla komfortu warto ryzykować bezpieczeństwo?

Oznaczenia na oponach całorocznych

Opony całoroczne najłatwiej rozpoznać dzięki oznaczeniu na boku. W systemie amerykańskim są oznaczone jako M+S, co jest skrótem od „mud” i „snow”, a więc błota i śniegu. Na terenie Unii Europejskiej opony całoroczne są natomiast klasyfikowane jako rodzaj zimowych, posiadają zatem oznaczenia właściwe temu typowi – piktogramy przedstawiające górę oraz płatek śniegu. Dla podkreślenia różnicy producenci dodają niekiedy adnotację ALL SEASONS.

Opony letnie a całoroczne – różnice

Od opon letnich modele całoroczne różnią się przede wszystkim rzeźbą bieżnika. Te drugie mają więcej lamel, co znacznie poprawia ich przyczepność na ośnieżonej lub zabłoconej drodze. Bogatszy bieżnik utrudnia jednak prowadzenie na suchej nawierzchni, zwiększając miękkość opony i tym samym wydłużając drogę hamowania oraz pogarszając trakcję. Kolejna różnica to kontur, który w przypadku opony całorocznej jest bardziej okrągły, zapewniając dobre prowadzenie na śniegu, ale też zwiększając opory toczenia i zmniejszając osiągi. Składniki mieszanki gum są zaś dobierane tak, by zapewnić dobre osiągi zarówno w niskich, jak w wysokich temperaturach. Dobre nie znaczy jednak najlepsze i opony całoroczne radzą sobie gorzej od sezonowych.

Opony całoroczne – kiedy warto?

Trzeba pamiętać, że opony całoroczne nie są dobrym wyborem dla kierowców oczekujących dobrych osiągów lub często pokonujących długie trasy. Jeśli zaś najważniejsze są dla nas wygoda i oszczędności, warto rozważyć zakup ogumienia tego typu. Przy stonowanej jeździe opony całoroczne zapewniają jednak optymalny poziom bezpieczeństwa, a nie wymaga zmian dwa razy w roku, pozwalają więc zaoszczędzić czas i pieniądze na wizyty w serwisie. To z pewnością najważniejsza z zalet wielosezonowego ogumienia.