• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 8.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe i kiedy to zrobić?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Każdy kierowca wie doskonale, że od stanu opon w samochodzie zależy jego bezpieczeństwo na drodze. Mimo to często nie dbamy o to, by opony, w które wyposażone jest nasze auto były dostosowane do warunków panujących na drodze. Często wynika to z niewiedzy. Sprawdźmy więc kiedy warto wymienić opony na zimowe i dlaczego warto to zrobić.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Wiele osób, które nie interesują się motoryzacją nie ma pojęcia co tak naprawdę różni opony zimowe od letnich. Na pierwszy rzut oka możemy bowiem jedynie wskazać różnicę w tym, jak wyglądają bieżniki tych opon. Przypomnijmy - w oponach letnich rowki są szersze aby lepiej odprowadzać wodę i zmniejszyć ryzyko poślizgu. W przypadku opon zimowych na powierzchni opon możemy zauważyć wiele drobnych nacięć. Fachowo nazywane są lamelkami a ich rolą jest zwiększenie przyczepności na śniegu. Jednakże prawdziwa różnica pomiędzy oponami letnimi i zimowymi kryje się w składzie. Opony zimowe posiadają niższą zawartość siarki, dzięki czemu niskie temperatury nie wpływają negatywnie na ich elastyczność. Opony letnie są za to bardziej twarde.

Kiedy warto zmienić opony w samochodzie

Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Wiele osób, w tym również mechaników samochodowych i wulkanizatorów uważa, że opony należy zmienić na zimowe, kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda. Dopóki temperatura oscyluje powyżej kilku stopni powyżej zera opony letnie wciąż doskonale spełniają swoją rolę i zapewniają nam bezpieczeństwo. Dlatego też coraz częściej słyszeć możemy głosy, że na wymianę opon na zimowe warto poczekać do pojawienia się pierwszych przymrozków. Wyjątkiem są osoby, które często podróżują nocą, kiedy temperatura jest niższa. W takiej sytuacji warto wymienić opony nawet jeśli w ciągu dnia wciąż jeszcze obserwujemy dodatnie temperatury.

Zbyt późna i zbyt wczesna wymiana opon w samochodzie

Zarówno zbyt późna, jak i zbyt wczesna wymiana opon w samochodzie może okazać się problematyczna. Jeśli wymienimy opony na zimowe w czasie, w którym panują jeszcze dodatnie temperatury na jezdni nie ma śniegu i lodu możemy liczyć się z tym, że przyspieszymy znacząco ich zużywanie się. Miękka opona zimowa ściera się bowiem w kontakcie z nawierzchnią. Niemniej jednak czekanie na pierwsze opady śniegu również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ nie tylko narażamy się na niebezpieczeństwo na drodze, ale również na stratę sporej ilości czasu i nerwów. Pierwsze opady śniegu to prawie zawsze gigantyczne kolejki w zakładach wulkanizacji.

Podsumowując, każdy odpowiedzialny kierowca powinien pamiętać o wymianie opon na zimowe. Możemy oczywiście zdecydować się na założenie opon całorocznych, jednakże opony wielosezonowe nie są rozwiązaniem idealnym zapewniającym nam optymalne warunki jazdy. To kompromis, który na dobrą sprawę nie daje pełni przyczepności zarówno latem, jak i zimą. Warto więc po prostu po zaobserwowaniu pierwszych przymrozków wybrać się do wulkanizatora i zmienić opony na zimowe.