• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Jak dbać o akumulator w swoim samochodzie?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Akumulator to niezwykle ważna część samochodowa, bez której nie uda nam się uruchomić pojazdu. Niestety, jest to również część problematyczna, która zwłaszcza jesienią i zimą nastręcza nam wiele trudności. Na szczęście, wielu z nich możemy uniknąć prawidłowo dbając o stan akumulatora w swoim samochodzie. Sprawdźmy więc jak to zrobić.

Codzienna dbałość

Gdy nasze auto działa sprawnie często nie przejmujemy się kontrolą stanu akumulatora. To błąd. Warto od czasu do czasu zajrzeć pod maskę samochodu i sprawdzić, czy urządzenie znajduje się w prawidłowej pozycji i jest zamontowany poprawnie, zgodnie z instrukcją. Pamiętajmy o tym, aby skontrolować stan klem oraz sprawdzić stan ładowania alternatora i rozrusznika. To właśnie one wpływają bowiem na stan naszego akumulatora. Pamiętajmy równiez o tym, by nie przechylać akumulatora a także unikać przeładowywania. Zbyt długie ładowanie może doprowadzić do tego, że akumulator “opuchnie” i będzie nadawał się jedynie do wymiany. Przeładowanie akumulatora przyczynia się także do odparowania elektrolitu.

Jak konserwować akumulator?

Konserwacja akumulatora ma wpływ na jego żywotność - dlatego też każdy posiadacz samochodu powinien pamiętać o kontroli ilości elektrolitu w akumulatorze. Jeśli jest go za mało samodzielnie możesz dolać jedynie wodę destylowaną - nigdy nie dolewamy kwasu lub jego roztworów. Poza tym unikamy częstego ładowania jeśli nie jest ono konieczne. Bardzo ważne jest również to, aby robić to w prawidłowy sposób zachowując biegunowość. Czerwony prostownik podłączamy do plusa, czarny na minus. Dobrym pomysłem jest również dbanie o stan klem poprzez stosowanie specjalnych środków, dzięki któremu nie śniedzieją.

Przechowywanie akumulatora

Zdarza się, że posiadamy więcej niż jeden akumulator po to, by np. uniknąć konieczności częstego ładowania urządzenia w czasie zimowych miesięcy. W jaki sposób przechowywać zapasowy akumulator? Przede wszystkim z dala od źródeł ognia oraz wysokich temperatur - akumulator może bowiem wybuchnąć. Poza tym nie narażajmy go na działanie niskich temperatur, które mogą negatywnie wpłynąć na jego żywotność. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór miejsca suchego, w którym nie ma wilgoci oraz panuje dodatnia temperatura. Dzięki temu akumulator przez długi czas zachowa swoje właściwości.

Recykling akumulatorów

Nawet dbając o swój akumulator prędzej czy później staniesz przed koniecznością wymiany na nowy model. Co zrobić ze starym? Pamiętajmy, że elektrolit znajdujący się we wnętrzu akumulatora to środek szkodliwy i drażniący. Dlatego też pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać go do śmieci. Zgodnie z przepisami prawa akumulatory powinny zostać poddawane recyklingowi. Na szczęście, na rynku działa obecnie wiele firm, które zajmują się ich skupem. Decydując się na skorzystanie z oferty takiej firmy możesz mieć pewność, że twój akumulator nie przyczyni się do zanieczyszczenia środowiska. Podsumowując - proste czynności, prawidłowe przechowywanie oraz ładowanie akumulatora to najskuteczniejsze sposoby na to, by zapewnić urządzeniu długążywotność.