• +48 519 010 830
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Boostery i powerbanki zamiast prostownika.
Boostery i powerbanki zamiast prostownika.

Boostery i powerbanki zamiast prostownika.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nowoczesne samochody, przeładowane elektroniką i gadżetami pobierającymi prąd, to wygodne rozwiązanie do czasu pierwszych awarii. Niestety wszystkie urządzenia, które mają pomóc lub umilić jazdę, prowadzą wcześniej czy później do degeneracji akumulatora samochodowego. W świetle tej rzeczywistości, dbanie o akumulator i wiedza o mechanizmach jego funkcjonowania, może przyczynić się do uniknięcia awarii tego urządzenia. 

Co można zrobić dla dobra akumulatora?

W trosce o długie życie naszego akumulatora warto przestrzegać pewnych zasad w jego użytkowaniu. 

 • Styki, klemy i kable akumulatora to widoczna dla nas część urządzenia, która powinna być zachowana w poprawnym stanie. Wycierajmy ich powierzchnię z zabrudzeń, aby nie powstawała śniedź, która upośledzi przepływ prądu.
 • Jeżeli w naszym akumulatorze jest widoczny poziom elektrolitu zawartego wewnątrz baterii - uzupełniajmy go do optymalnego poziomu (przy zmianach temperatur ciesz paruje). 
 • W przypadku braku ocieplonego garażu, podczas mroźnej zimy, odpalajmy samochód od czasu do czasu, aby któregoś poranka nie spotkała nas niespodzianka w postaci braku możliwości uruchomienia silnika. Ujemne temperatury są wrogiem akumulatora. Sukcesywne schładzanie się cieszy w baterii prowadzi do obniżania się skuteczności akumulatora. Odpalenie silnika i przejechanie ok. 10 km to gwarancja rozgrzania urządzenia i naładowania akumulatora.
 • Zamiast jechać samochodem po chleb do piekarni oddalonej o 500 m, lepiej zrobić sobie spacer. Krótkie przejażdżki, z częstym gaszeniem i odpalaniem samochodu spowodują, że akumulator straci więcej energii na rozruch, niż zakumuluje jej podczas ładowania w czasie jazdy. 
 • Niektóre akumulatory zamontowane są w bardzo wygodny sposób, który umożliwia łatwe wyjęcie ich z samochodu. Przy dużych mrozach, gdy trzymamy samochód na parkingu, lepiej zabrać akumulator do domu, niż rano obawiać się, czy wyjedziemy do pracy. Przykładowo temperatura poniżej 15 stopni Celsjusza powodują obniżenie sprawności akumulatora aż o 25 %. 
 • Kolejnym zachowaniem, które pomoże nam dłużej cieszyć się sprawnym akumulatorem jest sprawdzenie napięcia postojowego naszego pojazdu. Nie powinno ono przekraczać 0,05 A. Jeżeli jest większe - należy sprawdzić jakie urządzenia pobierają prąd podczas nieużytkowania pojazdu. Może to być na przykład słabej jakości auto-alarm, który sami zamontowaliśmy. 

W przypadku gdy akumulator zawiedzie.

Każdy z nas to zna - przekręcenie kluczyka i ...nic. Rozruch zawodzi, kręci coraz słabiej... Bez dostarczenia akumulatorowi prądu z zewnątrz nie pojedziemy.

Gdy rzecz stała się na podwórku - podłączamy prostownik do prący i ładujemy akumulator. Jeżeli w drodze - ratują nas kable rozruchowe i dobra wola przejeżdżających kierowców w użyczeniu mocy swojego akumulatora.

Jest jednak rozwiązanie, w którym nie będziemy musieli opierać się na pomocy z zewnątrz. Są to boostery i powerbanki rozruchowe. 

Booster czyli urządzenie rozruchowe.

Pierwsze boostery, służące do awaryjnego rozruchu silnika, były duże, ciężkie i nieporęczne. Cechowała je także wada podobna do akumulatorów - mogły rozładować się w ekstremalnych warunkach, czyli przy niskiej temperaturze. Obecnie stosowane boostery to mocno unowocześniona formy suchej baterii. Boostery ważą 2 - 8 kg, więc są to znaczące urządzenia.

NOCO GB40 GENIUS BOOST PLUS JUMP STARTER to nowe urządzenie rozruchowe to mini, kieszonkowe, podręczne urządzenie z wbudowaną 12-voltową baterią litowo - jonową. NOCO GB40 posiada akumulator litowo-jonowy, oraz potrafi obsłużyć do 20 cykli na jednym rozruchu. Urządzenie posiada wbudowane gniazdko USB które pozwala naładować telefon komórkowy, tablet, komputer.

Największe zalety NOCO GB40 to:

 • Możliwość błyskawicznego uruchomienia rozładowanego akumulatora
 • Zdolność do naładowania urządzeń z USB
 • Posiada zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją i powstawaniem iskier
 • Nowoczesne i precyzyjne klemy - umożliwiają połączenie z różnymi typami akumulatorów

Powerbanki do rozruchu samochodu.

UltraSTARTER 700 jest 12V bezbateryjnym urządzeniem rozruchowym wykonanym w technologii ultra-kondensatorów. Jest lekki, kompaktowy i nie wymaga konserwacji. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz małych łodzi.