• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Nowoczesne rozwiązania w akumulatorach samochodowych
Nowoczesne rozwiązania w akumulatorach samochodowych

Nowoczesne rozwiązania w akumulatorach samochodowych

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Współczesne pojazdy mechaniczne, bez względu czy mowa o samochodach osobowych, ciężarówkach, motocyklach czy traktorach, wyposażone są w szereg instalacji elektrycznych i elektronicznych modułów. Do ich prawidłowego działania potrzebne są duże wartości prądu, jakie zapewnia właściwie dobrany akumulator samochodowy. Musi on mieć nie tylko dostosowaną pojemność, ale także prąd rozruchowy i konfigurację biegunów czy fizyczne wymiary. W konstrukcjach Start&Stop konieczne są jeszcze bardziej zaawansowane konstrukcje, umożliwiające wielokrotne rozruchy.

Funkcje akumulatorów w samochodach

O konieczności posiadania akumulatora samochodowego w pojeździe nie trzeba nikogo przekonywać. Przede wszystkim pozwala on na wykonanie rozruchu i jazdę samochodem. W nowoczesnych pojazdach, z funkcją strat-stop jest to jeszcze bardziej widoczne. Ponadto dostarcza prąd do wszystkich układów wspomagających bezpieczną jazdę, umożliwia włączenie świateł, zasila główny komputer, radio czy podgrzewane elementy samochodu nawet przy wyłączonym silniku.

W związku z coraz większym obciążeniem samochodowych akumulatorów, ich producenci starają się ulepszać technologie w nich stosowane. Nie tylko rozruch wymaga użycia sporej ilości prądu, lecz także korzystanie z różnorodnych udogodnień, jakie oferuje auto. Podgrzanie siedzenia, zachowanie niskiej temperatury w chłodzonym schowku czy możliwość korzystania z nawigacji i zestawu głośnomówiącego to zasługa dostarczanej do nich energii elektrycznej.

Nowoczesne technologie stosowane w akumulatorach samochodowych

Obecnie producenci akumulatorów prześcigają się w technologiach używanych w swoich produktach, które mają ułatwić użytkowanie, a także przedłużyćżywotność sprzętu. Pozwalają na uzyskiwanie lepszej odporności na rozładowanie, potencjalne awarie czy wstrząsy i mrozy. Różnorodne usprawnienia optymalizujące pracę oferują wiodące marki akumulatorów, ale także mniejsi producenci. Warto zapoznać się ze współczesnymi technologiami stosowanymi w akumulatorach samochodowych.

Ulepszone akumulatory AGM i EFB

Choć technologia Absorbent Glass Matt w akumulatorach stosowana jest już od kilkunastu lat, producenci wprowadzają nowe rozwiązania. Akumulatory AGM, przeznaczone w szczególności do pojazdów hybrydowych, a także tych wyposażonych w system Start & Stop czy hamowania rekuperacyjnego cechują się elektrolitem zaabsorbowanym w macie szklanej, co uniemożliwia jego wyciek. Ponadto producenci wyposażają je w system rekombinacji gazu VRLA i hermetyczne zamknięcie z zastawkami z kontrolą ciśnienia, co stanowi o jego bezobsługowości i bezpieczeństwie. Najnowsze modele mają możliwość przyjmowania coraz większych ładunków, jednocześnie oferując dłuższążywotność i większą moc rozruchową.

Technologia Enhanced Flooded Battery znajduje zastosowanie gdzieś pomiędzy AGM a klasycznymi akumulatorami samochodowymi służącymi do rozruchu.  Wykorzystywana jest w pojazdach zwanych mikro-hybrydowymi. Zastosowanie zaawansowanych związków węgla poprawiających parametry akumulatora, a także różnego typu kratek i siatek czy powłok w zależności od producenta, które pozwalają na wydłużenie żywotności, to miejsce na ciągłe opracowywanie nowszych rozwiązań. EFB podobnie jak AGM znajduje zastosowanie w pojazdach wyposażonych w zaawansowane technologie redukcji zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń.

Rozwiązania specyficzne dla producentów

Akumulatory samochodowe Bosch i Varta stosują opatentowaną technologię PowerFrame, która dzięki odpowiednio zaprojektowanej, wytłaczanej kratce poprawia osiągi oraz trwałość produktów. Technologia CarbonBoost stosowana w akumulatorach Exide i Centra poprawia zdolności przyjmowania prądu i wydajność dzięki opatentowanym dodatkom węglowym. Globalna marka różnorodnych akumulatorów, w tym samochodowych — Duracell proponuje także technologię czystego wapnia w celu uzyskania wyższej mocy rozruchu oraz Double Top będące zabezpieczeniem przed wylaniem kwasu. Mniejsi producenci również wprowadzają własne ulepszenia do ogólnie stosowanych metod produkcji, zapewniając swoim akumulatorom doskonałe parametry.