• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Niezawodny rozruch naszego silnika
Niezawodny rozruch naszego silnika

Niezawodny rozruch naszego silnika

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nie ma chyba nic bardziej frustrującego dla kierowcy jak nieudana próba rozruchu. Okres zimowy, o zgrozo sprzyja takim sytuacjom, kiedy to ujemne temperatury potrafią zniweczyć doskonale nasze plany. Warto więc zadbać o odpowiedni akumulator i prostownik do naszego samochodu. Rynek motoryzacyjny przepełniony jest różnego rodzaju akumulatorami. Stojąc przed wyborem odpowiedniego dla naszego samochodu napotykamy wiele wątpliwości. Rozważmy kilka z nich!

Rodzaje akumulatorów

Akumulator z definicji jest elektrochemicznym, osobnym źródłem zasilania. Energia pochodząca z niego to wynik wielu reakcji chemicznych zachodzących w akumulatorze. W gruncie rzeczy, wyróżniamy trzy typy akumulatorów: ołowiowo-kwasowe, EFB i AGM. Działanie każdego z nich opiera się na wykorzystaniu odpowiednich materiałów chemicznych. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Akumulatory ołowiowo-kwasowe

to najczęściej spotykane źródła elektryczności w samochodach. Głównym elektrolitem w nich zawartych jest kwas siarkowy. Wbrew pozorom jest to dość bezpieczny mechanizm, producenci wyposażają takie akumulatory w szereg barier i systemów zapobiegających sprzężeniom wtórnym. Nie wymagają one właściwie żadnego specjalnego sposobu traktowanie. Nie ma konieczności uzupełniania je w wodę i dodatkowych prac konserwacyjnych.

Akumulatory EFB

przeznaczone są do eksploatacji w warunkach częściowego naładowania i nie wymagają głębokiego rozładowania, które charakteryzuje akumulatory AGM. Właściwości te zapewnia podkład z wełny poliestrowej nałożony na powierzchnię płyt dodatnich. Zapewnia on dodatkową stabilizację materiału aktywnego płyt, co przekłada się na zwiększenie wytrzymałości.

Akumulator AGM

z najnowocześniejszą technologią Absorbent Glass Mat przystosowany jest do zasilania najbardziej wymagających pojazdów. Akumulator AGM jest bezpieczny i szczelny, nawet w przypadku uszkodzenia. Technologia AGM zapewnia trzykrotnie dłuższą wytrzymałość w porównaniu do akumulatorów konwencjonalnych, dlatego stanowi idealne rozwiązanie do zaawansowanych systemów Start-Stop wymagających szybkiego ładowania akumulatora energią pochodząca z hamowania.

Najlepszy wybór dla Twojego samochodu

Doradcy motoryzacyjni jednoznacznie mówią, że akumulator powinien być dobierany do samochodu. Uwzględnienie mocy silnika, ilości zastosowanej elektroniku pomoże nam zaoszczędzić zbędnych stresów podczas korzystania z samochodu. Pierwszą ważną sprawą podczas zakupu akumulatora jest skorzystanie jedynie ze sprawdzonych dostawców. Czasem naprawdę bardziej opłaca się dopłacić do tzw. marki i mieć pewność co do zakupionego sprzętu, niż zaufać atrakcyjnym ofertom. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup akumulatora identycznego, jak ten zastosowany przez producenta samochodu. Wtedy z całą pewnością unikniemy błędów kompatybilności.

Koniecznym jest również odpowiednie dostosowanie źródła zasilania do zamontowanego w pojeździe silnika. Maszyny pracujące na benzynie częściej potrzebują zastosowania baterii o niższym prądzie rozruchowym. W dieslach spotkamy sytuacje dokładnie odwrotną. Nie bez znaczenia jest także wielkość akumulatora. Nie każde urządzenie zmieści się bowiem pod maską małego, stricte miejskiego pojazdu. W razie każdych wątpliwości możemy skorzystać z usług dobrego sklepu z akumulatorami. Zakup akumulatora jest jednym z ważniejszych gwarantów niezawodności naszego pojazdu. Nie powinniśmy więc traktować tego zbyt pochopnie i wybierać pierwszy lepszy z hipermarketu. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób nie tylko nerwów, ale też i kłopotów w późniejszej eksploatacji.

A może ładować?

Na rynku dostępnych jest wiele prostowników samochodowych, czyli popularnych ładowarek dla naszego akumulatora. Zastosowane w nich najnowsze technologie pozwalają na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Spora część z nich jest przystosowana do pracy bez dodatkowego źródła zasilania. Możemy w ten sposób uratować swoją podróż, odpalając samochód wprost z prostownika. Najnowsze modele są wysoce komplementarne. Oprócz podstawowej funkcji ładowania akumulatora w samochodzie zapewniają także możliwość podłączenia telefonu komórkowego, czy laptopa. Zakup prostownika traktujemy często jako uzupełnienie awaryjnej apteczki. Należy się nad tym zastanowić szczególnie w sytuacji, kiedy czekają nas długie, służbowe podróże, gdzie wymagamy niezawodności pojazdu.