• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Przygotowanie do sezonu motocyklowego 2019

Przygotowanie do sezonu motocyklowego 2019

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wiosna już za pasem, więc powoli można wyruszać w drogę. Jednak zima także lubi jeszcze zaskoczyć niskimi temperaturami. O czym powinniśmy pamiętać wracając na szosę? Jak przygotować motocykl (i siebie) do sezonu?

Jak na początku każdego roku, apelujemy o ostrożność. Przez długą zimę odzwyczajamy się od jazdy na jednośladzie, a kierowcy dwuśladów z kolei odzwyczajają się od naszego widoku, dlatego zanim  przypomną sobie by częściej zerkać w lusterka, zachowajmy wzmożoną czujność.Przygotowanie do sezonu 2019 należy zacząć więc przede wszystkim od przypomnienia sobie zasad ruchu, ponownego przyzwyczajenia się do maszyny - trwa to zazwyczaj krótko, ale należy "obudzić" tzw. pamięć mięśniową, by na powrót poczuć z pojazdem jedność. Przy tym oczywiście nie wolno nam zapominać o odpowiednim kombinezonie. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w nasz wymarzony model, zróbmy to teraz.

Techniczne przygotowanie do sezonu

Przed rozpoczęciem zimy należało zabezpieczyć motocykl wymieniając w nim olej, dokładnie czyszcząc, smarując części i zakrywając go szczelnie pokrowcem. Jeśli to wykonaliśmy, teraz wystarczą tylko drobne poprawki, by wyjechać z garażu.

Po zdjęciu pokrowca, warto raz jeszcze przyjrzeć się motocyklowi. Naładować i sprawdzić stan naszego akumulatora, często zdarza się, że akumulator wymaga doładowania. Do naładowania akumulatora motocyklowego najlepiej użyćładowarki automatycznej która posiada funkcję odsiarczania akumulatora. Często akumulatory które nie były doładowane w okresie zimowym ulegają zasiarczeniu i tylko ładowarka z funkcją odsiarczania ma szansę taki akumulator uratować. Sprawdź naszą ofertęładowarek >> Ładowarki do akumulatorów motocyklowych <<. Jeśli będziemy zmuszeni do zakupu nowego akumulatora motocyklowego, to warto udać się do specjalistycznego sklepu gdzie doradzą nam odpowiedni akumulator do naszego motocykla. Warto wybierać sprawdzone firmy takie jak: Yuasa, Varta, Tuborg, Exide, Duracell, kupując sprawdzoną markę mamy pewność, że akumulator został wyprodukowany z użyciem najnowszych technologii i materiałów, co przekłada się na żywotność akumulatora. Następnie należy sprawdzić stan elektroniki, oraz umyć go w razie potrzeby raz jeszcze czy przeprowadzić zabiegi czysto kosmetyczne, by prezentował się jak najlepiej. Oczywiście nie zapominajmy też o napompowaniu opon. Odpowiednie ciśnienie ma kluczowe znaczenie w bezpieczeństwie i prowadzeniu jednośladu. Opony to jedyne części, które zapewniają nam kontakt z podłożem - nie możemy lekceważyć ich stanu.

Podczas corocznego przygotowania do sezonu nie możemy pominąć sprawdzenia stanu uszczelniaczy olejowych! Skontrolujmy więc, czy zawieszenie jest suche, najczęściej zawodzą uszczelniacze lag. Jeśli nie są suche, pierwsze kroki musimy skierować do warsztatu.

Pełne przygotowanie do sezonu nie byłoby możliwe bez przeprowadzenia smarowania łańcucha. Należy je wykonać, zanim wsiądziemy na motocykl. Przy okazji dobrze sprawdzić też jego naciąg. Przed smarowaniem łańcuch należy dokładnie umyć za pomocą specjalnego sprayu. Dzięki odpowiedniemu oczyszczeniu i smarowaniu, zespół napędowy będzie pracował ciszej. Oprócz łańcucha, sprawdzić musimy także tarcze hamulcowe. Jeśli są zardzewiałe, dobrze jest przemyć je cleanerem. Zapobiegnie to obniżeniu sprawności hamowania podczas ścierania warstewki korozyjnej.

Kombinezon to nie zbroja - ostrożność na drodze to podstawa

Gdy już czujemy się jak bogowie w nowym stroju, możemy wyruszyć na drogę. Nie zapominajmy jednak, że nie jesteśmy chronieni tak, jak kierujący samochodami, nie posiadamy metalowej puszki z wieloma systemami bezpieczeństwa, a jedynie skórzany strój i kask. W razie niegroźnego wypadku, może i ujdziemy bez szwanku, ale jak wiadomo ludzka głupota to czynnik bardzo niebezpieczny - dotyczy to nas samych, jak i innych użytkowników dróg. Unikajmy więc brawury, a do innych podchodźmy z zasadą ograniczonego zaufania. Jeśli chcemy jednak wycisnąć z motocykla ile się da i sprawdzić swoje umiejętności, nie róbmy tego na drodze. Od szaleństw są tory wyścigowe - tam będziemy mogli wykazać się rywalizując z innymi w atmosferze świetnej zabawy.