• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Wymiana akumulatora Kraków

Wymiana akumulatora Kraków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jak prawidłowo wymienić akumulator w samochodzie?

Bardzo trudno jest w dokładny sposób określićżywotność akumulatora. Na ogół powinno się go wymienić raz na 5-6 lat. Nierzadko zdarza się, że akumulator nie wytrzyma tak długiego czasu użytkowania, albo też wręcz przeciwnie wytrzyma znacznie dłużej. Większość akumulatorów obecnie jest bezobsługowa. Znaczy to tyle, że nie mamy dostępu do ich wnętrza, co umożliwia nam uzupełnienie elektrolitu wodą demineralizowaną, albo destylowaną. 

Wymiana akumulatora Kraków

Nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie czasu, po którym będzie konieczna wymiana akumulatora Krakówżywotność akumulatora to kwestia indywidualna i zależy od tego, w jaki sposób będziemy eksploatować samochód. 

Jak sprawdzić stan akumulatora ? 

Stan akumulatora będzie najłatwiej sprawdzić za pomocą miernika prądu stałego. Pierwszą czynnością powinno być włączenie zapłonu i sprawdzenie napięcia w akumulatorze (powinno wynosić >12,5 V). Następnie trzeba zmierzyć napięcie ładowania na włączonym silniku. Pomiar ten musi się mieścić w granicach od 13,8 do 14,5 V. W najnowszych pojazdach wartość ta może sięgać nawet 15 V. 

W większości akumulatorów zamontowano tak zwane magiczne oko, które poinformuje nas o stanie naładowania baterii. Zielony kolor wizjera sugeruje, że poziom elektrolitu jest odpowiedni, a akumulator naładowany. Kolor czarny zaś oznacza konieczność naładowania baterii, a odcienie żółty i biały poinformują nas o konieczności dokładniejszego sprawdzenia akumulatora w profesjonalnym serwisie akumulatorów. 

Jak wymienić akumulator krok po kroku:

Ww przypadku nowoczesnych samochodów konieczna będzie wymiana akumulatora w samochodzie Kraków w specjalistycznym serwisie, w którym komputer pojazdu zostanie odpowiednio ustawiony. Niemniej jednak w starszych pojazdach akumulator można wymienić samodzielnie. Warto zastosować się do poniższej instrukcji. 

1. Najpierw należy odłączyć ,,masę", czyli kabel ujemny. Dzięki temu unikniemy spięcia akumulatora. Podczas demontowania baterii trzeba korzystać z właściwej wielkości klucza nasadowego, albo francuskiego. Zwykle do odkręcenia klem wystarczy klucz 10 mm. Zanim odkręcisz klemy wyłącz wszelkie odbiorniki prądu w samochodzie, a także silnik.

2. Odłącz dodatni kabel. Następnie odkręć mocowania akumulatora (zwykle w takiej sytuacji przyda się klucz 13 mm), później bardzo ostrożnie go wyjmij. Baterii innych aniżeli AGM najlepiej nie przechylać, gdyż możemy wylać z nich bardzo żrący elektrolit. 

3. Po tym, jak wyjmiemy akumulator warto jest sprawdzić, czy półka akumulatora nie została zaatakowana przez rdzę. Jeżeli tak się stało, to warto jest wyczyścić ją ostrą szczotką, nałożyć preparat który zwiąże rdzę, jak i zabezpieczyćśrodkiem antykorozyjnym. 

4. W przypadku aut, które posiadają rozbudowaną elektronikę, jak i systemy multimedialne, warto jest pomyśleć o podłączeniu na czas wymiany baterii potrzymującej (może mieć ona dużo mniejszą pojemność, aniżeli akumulator, który założony jest standardowo w samochodzie). Dzięki temu unikniemy problemów z rozprogramowaniem multimediów samochodowych i sterowników. 

5. Kolejna czynność to wstawienie nowego akumulatora i solidne jego przymocowanie. Warto również przeczyścić klemy. Najpierw podłącz kabel dodatni, a następnie ujemny. Klemy mogą być również zabezpieczone specjalnym środkiem, który poprawi przepływ prądu, albo wazeliną.

Czasami nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty. Wymiana akumulatora Kraków to bardzo łatwe zadanie, bowiem w tym mieście znajdziemy wiele serwisów, które się tym zajmują. W wielu nowych autach wymiana akumulatora nie jest zbyt łatwa. Nowe samochody wyposażone są w układ zarządzania energią elektryczną, gdzie odpowiedni odbiornik podejmuje decyzję o tym, które odbiorniki będą zasilane. Co prawda zaawansowana elektronika zabezpieczy akumulator przed całkowitym jego rozładowaniem, niemniej jednak w związku z tym proces wymiany jest skomplikowany. Chociaż fizyczna wymiana baterii nadal pozostaje łatwa, to konieczne będzie ustawienie komputera.

Niestety, nie będzie to możliwe bez właściwych narzędzi diagnostycznych. Zanim zostanie zarejestrowany nowy akumulator w sterowniku, elektronika będzie traktowała go jako niesprawny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana akumulatora samochodowego Kraków w specjalistycznym serwisie. 

Miejmy na uwadze, że nieodpowiednio zdefiniowany akumulator w systemie może stać się nawet przyczyną uszkodzenia elektroniki w samochodzie.