• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Jak przygotować auto do wiosny

Jak przygotować auto do wiosny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowy sezon to dla naszego samochodu oczywiście czas zmiany opon z zimowych na letnie. Ale to nie jedyna czynność, którą powinniśmy przeprowadzić, aby przygotować auto do wiosny. Trzeba pamiętać, że zima to dla samochodu najtrudniejsza pora roku. Bardzo niskie temperatury, lód, opady śniegu, sól sypana w dużych ilościach na drogi i wilgoć. To wszystko ma wpływ na części i ich właściwości. Zadbanie o samochód przy zmianie pory roku to nie tylko kwestia estetyczna i pielęgnacyjna. W grę wchodzi również nasz komfort jazdy, zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego warto poświęcić na to trochę czasu.

Opony

Już o nich wspomnieliśmy, wymienia je większość osób, ale podsumujmy dlaczego jest to takie ważne. Po pierwsze opony zimowe przy wysokich temperaturach robią się bardzo miękkie i pogarszają się ich właściwości jezdne. Droga hamowania jest znacznie wydłużona. Po drugie dużo szybciej się zużywają (ścierają), co nie jest obojętne dla naszego portfela. Warto zresztą wymieniać nawet najlepiej utrzymane opony średnio co 5 lat. Wspominaliśmy już o bezpieczeństwie?

Karoseria

Dokładne umycie całej karoserii to podstawa. Ponieważ w zimie zdarza nam się myć auto rzadziej niż zwykle ze względu na niskie temperatury, teraz jest to szczególnie wskazane. Zmyjemy z samochodu błoto i sól, która niszczy karoserię. Najczęściej odkrywamy wtedy pozimowe uszkodzenia – odpryski, rysy i rdzę. Usuńmy je za pomocą specjalnych środków lub oddajmy samochód w ręce specjalistów. Przy myciu nie zapomnijmy o podwoziu i nadkolach. Po zimie na pewno zebrało się tam sporo błota i brudu, które mogą wyrządzić sporo szkód.

Wnętrze samochodu

Zimowe błoto dostaje się na naszych butach również do środka. Aby przygotować auto do wiosny, zafundujmy naszemu auty gruntowne czyszczenie wnętrza. Odkurzmy podłogę, szczególnie zwracając uwagę na przestrzeń pod dywanikami. Dywaniki warto wymienić na wiosenno-letnie czyli materiałowe. Umyjmy również wszystkie plastikowe części i okna od wewnętrznej strony. Po dokładnych porządkach najlepiej zostawmy auto na słońcu z otwartymi drzwiami. Dzięki temu pozbędziemy się wilgoci, nieprzyjemnych zapachów i drobnoustrojów.

Wycieraczki

Przyznajmy się sami przed sobą ile razy zdarzyło nam się włączyć wycieraczki nie czekając aż szyby odmarzną… Dodajmy do tego działanie soli. Wycieraczki na pewno trzeba gruntownie oczyścić, a jeśli zniszczenia są znaczne, po prostu zainwestujmy w nowe. Różnicę zauważymy przy pierwszym deszczu.

Układ hamulcowy i płyny

O wpływie skutecznego układu hamowania na bezpieczeństwo nie trzeba nawet wspominać. Zima mogła odcisnąć na nim swoje piętno. Sprawdźmy tarcze i klocki hamulcowe. Przy okazji dla spokoju sumienia wymieńmy płyn hamulcowy. Ma on silne właściwości higroskopijne, a po wchłonięciu wody, skuteczność hamowania znacznie się zmniejsza. Przyjrzyjmy się też pozostałym płynom w naszym aucie. Na pewno wymieńmy płyn do spryskiwaczy na letni. Ten zimowy jest dużo gęstszy i może mazać się na szybach przy wyższej temperaturze. Jakość płynu w chłodnicy też warto odhaczyć. Wymiana oleju dokonywana jest cyklicznie zależnie od ilości przejechanych kilometrów i nie jest wymagana, aby przygotować auto do wiosny. Poza tym na szczęście przypomina nam o tym własny samochód.

Amortyzatory

One szczególnie wpływają na nasz komfort i bezpieczeństwo. Utrzymują nas na drodze, minimalizują wstrząsy. Zimą niestety mają dużo więcej pracy. Rzadziej omijamy ukryte pod śniegiem koleiny i dziury, zdarzają się uderzenia przez kawałki lodu. Trzeba pamiętać, że uszkodzony amortyzator to dłuższa droga hamowania, gorsze skręcanie, mniejsza kontrola nad pojazdem i ryzyko wpadnięcia w poślizg. Najlepiej sprawdzić je w warsztacie.

Klimatyzacja i filtry powietrza

Ciepły sezon to intensywne używanie klimatyzacji. Przygotujmy ją do tego po zimie. W zimnym sezonie jest przede wszystkim wilgotno. W naszej klimatyzacji mogły więc pojawić się grzyby, pleśń i inne drobnoustroje. Nie trzeba wspominać o ich wpływie na nasze zdrowie. Dodatkowo zimą powietrze jest bardziej zanieczyszczone więc w klimatyzacji na pewno zebrały się liczne cząsteczki stałe wpływając na jej wydajność. Warto oddać naszą klimatyzację w profesjonalne ręce lub przynajmniej użyćśrodków biobójczych, aby pozbyć się niechcianych gości. Przy okazji wymieńmy filtry.

Aby przygotować auto do wiosny, musimy przejść wieloetapowy proces obejmujący większość jego elementów. Pamiętajmy jednak, że jeśli podejdziemy do tego skrupulatnie, w zamian możemy liczyć na bezpieczniejszą i przyjemniejszą jazdę, a samochód będzie służył nam o wiele dłużej.