• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Co warto zawsze wozić ze sobą w samochodzie?
Co warto zawsze wozić ze sobą w samochodzie?

Co warto zawsze wozić ze sobą w samochodzie?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wybierając się w dalszą podróż samochodem lub nawet jeżdżąc nim codziennie do pracy, warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach, które dobrze jest zawsze mieć w bagażniku. Każdy kierowca, powinien znać taki niezbędnik i nie rozstawać się z nim

Co koniecznie musi się znaleźć w każdym samochodzie?

Przepisy wskazują listę kilka przedmiotów, które obowiązkowo powinny się znaleźć w każdym samochodzie, jednak warto obowiązkowo zdecydować się też na inne elementy, które mogą się okazać bardzo potrzebne. 

Zgodnie z przepisami, każdy kierujący musi mieć w swoim samochodzie ostrzegawczy trójkąt, a także gaśnicę. Tych dwóch elementów nie może zabraknąć i mogą być wymagane podczas rutynowej kontroli drogowej. Jest to bardzo krótka lista, co może zadziwiać, ponieważ dla własnego i innych uczestników ruchu, bezpieczeństwa zdecydowanie należy posiadać także inne rzeczy. Obowiązkowym elementem wyposażenia powinna być odblaskowa kamizelka. W przypadku jakiegoś niespodziewanego zdarzenia jak np. wypadek, konieczność zmiany koła wieczorem, czy awaria, kierowca w kamizelce będzie dobrze widoczny z większej odległości. Bardzo ważna jest także apteczka! Zdecydowanie, żaden kierowca nie powinien o niej zapomnieć. Posiadanie podstawowych środków medycznych i wiedza z zakresu pierwszej pomocy, może uratować niejedno życie. Do koniecznego wyposażenia apteczki należy: folia termiczna, jednorazowe rękawiczki, jednorazowa maska do przeprowadzania sztucznego oddychania, plastry i bandaże, trójkątna chusta, nożyczki, woda utleniona. Wiele gotowych apteczek, dostępnych w sklepach posiada także w zestawie ulotkę z instrukcją przeprowadzania pierwszej pomocy. W wyposażeniu nie powinno zabraknąć rolki najzwyklejszego ręcznika papierowego i paczuszki nawilżanych chusteczek. Istotne jest także koło zapasowe i podstawowe narzędzia, dzięki którym można je szybko wymienić oraz porządne rękawiczki robocze.

Elementy wyposażenia, które zdecydowanie warto ze sobą wozić w samochodzie:

Oprócz wyżej wymienionych elementów, warto także zdecydować się na kilka nieobowiązkowych, ale także bardzo potrzebnych rzeczy, które mogą znacznie pomóc w trakcie jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że samochód nie może być przeładowany nadmiarem przedmiotów. 

Przede wszystkim w dobie rozwiniętych technologii, praktycznie nikt nie wyobraża sobie podróży bez smartfona.  Aby nie stwarzał on niebezpieczeństwa, warto wyposażyć się w specjalny uchwyt, dzięki któremu możliwe jest np. wygodne korzystanie z systemu GPS. Bardzo przydatna jest także samochodowa ładowarka, którą można podłączyć do gniazdka USB lub gniazdka zapalniczki. Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia są gotowe druki, które wypełnia się w przypadku kolizji. W stresie ciężko jest samemu spisać potrzebne informacje, a taki druk może bardzo pomóc. Istotna jest także latarka. Podczas jazdy samochodem mogą się przydarzyć przeróżne sytuacje, także nocą na nieoświetlonych drogach. Dobrze jest, także mieć ze sobą wielofunkcyjny scyzoryk, specjalną skrobaczkę do szyb i gąbkę. W zimie zbawienny może się okazać odmrażacz do szyb i zamków. Doświadczeni kierowcy wskazują, także istotne elementy wyposażenia takie jak: kable do rozruchu, linka do holowania, koc, butelka wody i okulary słoneczne. W wielu przypadkach może się przydać także mocna taśma. Ma ona zastosowanie w przypadku konieczności tymczasowego uszczelnienie przewodów, izolacji, zaklejanie otworów, czy przytwierdzenie bagaży, żeby nie przemieszał się w trakcie jazdy. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się wożenie w samochodzie specjalnego rejestratora jazdy. Umożliwia on nagrywanie obrazu przed maską samochodu, podczas jazdy. Może się to okazać bardzo ważne, w przypadku zdarzeń drogowych, kolizji i wypadków. W wielu sytuacjach nagrania z takich kamerek pomogły ustalić winnych. 

Warto pamiętać, że samochód to nie składzik czy magazyn. Nie można zapychać go nadmiarem niepotrzebnych elementów. Są jednak rzecze, które koniecznie trzeba mieć w wyposażeniu, podczas każdej, nawet krótkiej trasy.