• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Co trzeba wymienić po zakupie używanego samochodu?
Co trzeba wymienić po zakupie używanego samochodu?

Co trzeba wymienić po zakupie używanego samochodu?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kupno używanego samochodu to zazwyczaj dopiero początek wydatków. Jeśli auto nie było dla poprzedniego właściciela oczkiem w głowie to możemy spodziewać się licznych problemów związanych z nadmierną eksploatacją niektórych części. Wymiana niektórych części od razu po zakupie pozwoli nam zmniejszyć późniejsze wydatki, zwiększyć trwałość auta i ograniczyć ryzyko pojawienia się poważnej awarii.

Dobrze, jeśli poprzedni właściciel samochodu prowadził zapiski, kiedy dana część była wymieniana. Z drugiej zaś strony nie należy też całkowicie im ufać, gdyż może to być typowe zagranie "pod publiczkę", by uatrakcyjnić daną ofertę. Z tego też powodu dobrze jest, gdy przy okazji kupna używanego samochodu dostaniemy paragony i faktury z serwisów motoryzacyjnych lub sklepów, potwierdzające to, że części rzeczywiście były wymieniane. 

Co należy koniecznie wymienić?

Niezależnie od uzyskanych informacji, po zakupie samochodu powinniśmy koniecznie wymienić płyny eksploatacyjne i podstawowe filtry. Zarówno jedne jak i drugie zużywają się w trakcie eksploatacji samochodu i mogą doprowadzić do wielu poważnych awarii. Płyny tracą także swoje właściwości wraz z upływem czasu, więc jeśli samochód przez długi czas stał nieużywany, możemy być pewni, że olej nie będzie już nic wart.

Oleje i płyny

Olej silnikowy to koszt kilkudziesięciu złotych za litr, a to właśnie od niego w głównej mierze zależy jakość pracy naszego silnika. Olej ma za zadanie zwiększyć tarcie pomiędzy ruchomymi elementami jednostki napędowej zabezpieczając je przed przegrzaniem. Niedobory oleju lub jego słaba jakość mogą doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej, co jest niestety równoznaczne z całkowitym zniszczeniem silnika. Wymiany oleju można dokonać na własną rękę, gdyż nie jest to trudne zadanie. Koszt takiej usługi w serwisie to około 30 złotych. 

Wymieniając olej silnikowy warto też zainteresować się filtrem oleju. Przyjęło się, że jedno i drugie wymienia się jednocześnie.

Kupno używanego samochodu może też wymagać od nas wymiany płynu chłodniczego. Jego koszt to kilkanaście złotych, a sam proces wymiany jest niezwykle prosty. Nowy płyn chłodniczy zapewni silnikowi zdecydowanie lepsze warunki pracy. 

Filtry

Jak już zostało wcześniej wspomniane, filtry również należy wymienić jak najszybciej po zakupie używanego samochodu. Zapchany filtr paliwa może sprawić, że silnik będzie nieregularnie pracował, spotkamy się ze spadkami mocy, a w niektórych przypadkach może wręcz dojść do całkowitego unieruchomienia jednostki napędowej. W starszych filtrach lubi także zgromadzić się woda, która ma tendencję do zamarzania, przez co w zimie możemy nie być w stanie uruchomić silnika. W zależności od modelu samochodu, wymiana filtra paliwa to koszty w granicach 30-150 złotych.

Kolejnym ważnym elementem, który koniecznie trzeba wymienić jest filtr powietrza. Jeśli jest zużyty, do silnika będą przedostawać się różne drobinki piasku, a także kurz i pył. Wszystko to znacznie pogorszy pracę motoru i sprawi, że części będą zużywać się dużo szybciej.

Warto także wymienić filtr kabinowy. Wiele osób całkowicie zapomina o jego istnieniu, skupiając się tylko na filtrach bezpośrednio związanych z silnikiem, a tymczasem nasz komfort jest równie ważny. Dobry filtr kabinowy zmniejszy pojawianie się pleśni i grzybów w kanałach wentylacyjnych samochodu, a także znacząco ograniczy parowanie szyb.

Świece

Kierowcy bardzo często zapominają o konieczności wymiany świec. Nawet jeśli wydają się działać bardzo dobrze, to i tak po zakupie używanego samochodu warto przejechać się do mechanika, który skontroluje ich stan. Okaże się zapewne, ze zamontowane w aucie świece pamiętają jeszcze moment zjazdu z linii produkcyjnej i tylko czekają, żeby się zepsuć.

Jak uniknąć ogromnych wydatków po zakupie używanego samochodu?

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto przez zakupem używanego samochodu udać się do dobrego mechanika albo ASO. Za cenę 100-300 złotych dowiemy się dokładnie jaki jest stan samochodu i co trzeba wymienić. Nie są to małe pieniądze, ale czasami taka wiedza pozwoli nam uniknąć dużo większych wydatków, które czekałyby nas po zakupie samochodu o złym stanie technicznym.