• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

W którym rejonie Polski ginie najwięcej samochodów
W którym rejonie Polski ginie najwięcej samochodów

W którym rejonie Polski ginie najwięcej samochodów

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W Internecie czy prasie papierowej ciężko jest znaleźć statystyki policyjne, prezentujące aktualną sytuację w sektorze kradzieży pojazdów. Mimo tego, na polskim rynku systematycznie znikają określone marki samochodów. Sprawdź, czy również Twoje auto jest narażone na kradzież, i odpowiednio wcześnie zadbaj o jego zabezpieczenie.

Najchętniej kradzione auta w Polsce

Na szczycie listy najchętniej kradzionych pojazdów w Polsce, znajdują się samochody marki Audi. Według danych, dostępnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w 2018 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano 871 sztuk tej marki. Na terenie całego kraju, najczęściej ofiarą złodziei padał model A4 z roczników 2008-2012.

Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży pojazdów?

Według dostępnych danych, najwięcej samochodów – bo aż 36% - pada ofiarą złodziei w województwie mazowieckim. Najczęściej kradzione są tam Toyoty, wyprodukowane pomiędzy 2015 a 2017 rokiem. W 2018 roku, zarejestrowano tam blisko dwa i pół tysiąca wyrejestrowanych z powodu kradzieży pojazdów.

Na drugim miejscu podium znajdziemy województwo wielkopolskie. Tutaj miało miejsce 11% kradzieży w skalo kraju. Marką, która cieszyła się szczególną popularnością wśród złodziei, był Renault z roczników 2013-2015.

Trzecie miejsce w niechlubnym rankingu należy do województwa śląskiego, z wynikiem blisko 10%. Tutaj, najczęściej ginęły Audi, które opuściły fabrykę w roku 2009, 2011 i 2013. W pozostałych rejonach wyniki, dotyczące kradzieży pojazdów, przedstawiają się następująco:

  • Dolny Śląsk – 8,5% kradzieży, ze szczególnym uwzględnieniem Audi z 2012 i 2017 roku oraz Mercedesów rocznika 2017,
  • Łódzkie – 8%; tutaj najczęściej giną Citroeny i Peugeoty z 2011 roku oraz BMW, wyprodukowane w roku 2013,
  • Pomorze – 7,2%, gdzie najczęściej łupem złodziei padały Audi rocznik 2005 oraz 2009-2010.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Mieszkach w województwie, będącym w powyższym rankingu? A może Twój samochód należy do listy najchętniej kradzionych marek? Niezależnie od powodu, jeżeli chcesz do minimum ograniczyć ryzyko utraty pojazdu, warto stosować się do kilku wskazówek. Sprawią one, że Twoje auto przestanie byćłatwym łupem dla złodziei, a Ty będziesz spać spokojnie, nie martwiąc się o jego bezpieczeństwo.

Parkuj w bezpiecznym miejscu

Parkując swój samochód, wybierz bezpieczne, dobrze oświetlone i często uczęszczane miejsca. Najlepszym, ale osiągalnym dla niedużej części społeczeństwa wyjściem, jest pozostawianie pojazdu we własnym, zamkniętym garażu lub na ogrodzonym podwórku. Pozostali kierowcy, parkujący na miejskich osiedlach, powinny wystrzegać się ciemnych i zaniedbanych zaułków, ułatwiających dyskretną pracę złodziejskim gangom.

Oznakuj samochodu

Jest to stara, ale skuteczna metoda, zniechęcająca złodziei do kradzieży pojazdów. Dzisiejsze, nowoczesne metody umożliwiają natryskowe naniesienie kodu, zawierającego VIN lub określony PIN, na blisko 50 elementów pojazdu. Takie oznakowanie jest niemożliwe do usunięcia w żaden sposób, skutecznie odstraszając potencjalnych klientów.

Zamontuj dyskretny nadajnik GPS

System nawigacji będzie przydatny już po fakcie kradzieży pojazdu. Jeżeli złodziej nie zauważy nadajnika, za pomocą satelity możemy wyśledzić miejsce pobytu naszego samochodu, określając je z dużą dokładnością, umożliwiająca odnalezienie skradzionego pojazdu.

Zainstaluj blokadę zapłonu

Posiadając odpowiednie zdolności techniczne, lub korzystając z usług zaufanego warsztatu samochodowego, możemy zamontować w aucie specjalną blokadę, uniemożliwiającą zapalenie auta, lub odcinającą paliwo, jeżeli za pomocą odpowiedniego przycisku, nie zostanie ona zawczasu wyłączona. Prawidłowo wykonana blokada, daje 100% gwarancji skuteczności.

Wykup porządne ubezpieczenie

Jeżeli pomimo podjętych kroków, Twoje auto padło ofiarą kradzieży, ubezpieczenie w sprawdzonej firmie będzie gwarancją wypłaty utraconej wartości samochodu. Choć coroczne raty nie należą do najniższych, warto zdecydować się na zakup stosownej polisy, stanowiącej pewne pocieszenie po stracie ulubionego pojazdu.