• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Kiedy lepiej kupić samochód używany?
 Kiedy lepiej kupić samochód używany?

Kiedy lepiej kupić samochód używany?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Popularnie mówi się, że lepiej nie kupować używanego samochodu latem. Kryje się za tym wiele czynników, które kierowcy uznają za niekorzystne. Auta zazwyczaj ogląda się na zewnątrz, wobec czego mróz czy opady śniegu mogą sprawić, że podejmiemy pochopną decyzję, aby szybciej znaleźć się z powrotem w bardziej przytulnym otoczeniu. Dodatkowo, zalegający śnieg i błoto mogą zasłaniać części pojazdu, pomagając sprzedawcy zakamuflować niektóre wady i mankamenty karoserii. Powody te mają rację bytu, jednak według ekspertów znacznie więcej korzyści ma kupowanie używanego auta właśnie zimą. Skąd bierze się taka opinia i w jaki sposób niskie temperatury pomagają nam stan oglądanego samochodu? 

Kiedy lepiej kupić samochód używany?

Znawcy rynku motoryzacyjnego twierdzą, że ujemne temperatury okresu zimowego sprawiają, że ta pora roku to najlepszy czas na zakup dobrego używanego samochodu. Przede wszystkim mróz pozwala zweryfikować, czy wszystkie obietnice właściciela pojazdu na temat stanu auta są zgodne z prawdą. Zimą możemy przetestować działanie silnika i systemów elektronicznych w najtrudniejszych dla nich warunkach do pracy. Sprawdzając układ zapłonowy i rozruchowy w ujemnych temperaturach, uzyskujemy pewność, że samochód poradzi sobie jeszcze lepiej, gdy zrobi się cieplej. Tak zwany "zimny start" pozwala także ujawnić takie problemy, jak niesprawny akumulator, alternator czy świece żarowe, a także dysfunkcje świec zapłonowych i przewodów wysokiego napięcia. W zimowej aurze łatwo sprawdzimy prawidłowe działanie wszelkich elementów elektrycznych, na przykład tych odpowiedzialnych za podnoszenie i opuszczanie szyb, podgrzewania lusterek czy sprawność wyświetlaczy. Ogólny stan pojazdu powie także bardzo wiele na temat rzeczywistej troski właściciela o dane auto. Jeżeli będzie ono odśnieżone, wyposażone w komplet zimowych opon, czyste i pozbawione błota pośniegowego na dywanikach, może to sugerować, że pojazd jest nie tylko w dobrym stanie wizualnym, ale i technicznym. To z kolei sprawdzimy z łatwością w wyjątkowo wymagających warunkach zimowych podczas jazdy próbnej. Dzięki zaspom śniegu, błocie poślizgowym oraz oblodzeniom doskonale przetestujemy systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, a także wstępnie przyjrzymy się funkcjonowaniu układu zawieszenia. Jeśli auto nie będzie rozgrzane, jazda po różnych nawierzchniach pozwoli nam usłyszeć dźwięki, które mogą wskazywać na wszelkie luzy w układzie jezdnym. 

Zakup auta zimą - kiedy kupić auto, żeby najlepiej na tym skorzystać?

Osoby, które zastanawiają się, kiedy lepiej kupić samochód używany, zazwyczaj kierują się chęcią wybrania najlepszego pojazdu w najkorzystniejszej cenie. Zima jest czasem, który dodatkowo sprzyja obniżeniu kosztów takiego zakupu. Dlaczego? Mówi się, że zimowe miesiące to "martwy okres". Mroźna pogoda nie sprzyja bowiem atmosferze zakupowej. Auta nie chcą odpalać, ślizgają się na oblodzonej nawierzchni i nie prezentują się zbyt korzystnie, zaśnieżone i zabrudzone błotem. W efekcie zarówno prywatni sprzedawcy, jak i komisy samochodowe obniżają ceny, starając się tym przekonać do siebie klientów. Zjawisko to jest niekorzystne dla osób handlujących, jednak dla kupujących stanowi ogromną okazję. Warto także wziąć pod uwagę, że okres zimowy obejmuje zazwyczaj około trzy, cztery miesiące. Który z nich jest najlepszy na zakup używanego samochodu? Kupując auto w styczniu, mamy szansę na uzyskanie bardzo korzystnej ceny, ponieważ pojazd staje się automatycznie rok starszy, a co zatem idzie, spada jego wartość, chociaż w rzeczywistości nie był on używany dłużej. Niektórzy twierdzą także, że warto jest wybierać samochody w grudniu, tuż przed świętami, ze względu na bardziej przyjazną i sympatyczną atmosferę pomiędzy kupującym a sprzedającym. 

Kiedy lepiej kupić samochód używany - zasady niezależne od pory roku

Chociaż kupowanie auta używanego zimą ma bezapelacyjnie bardzo dużo zalet, istnieją zasady niezależne od pory roku, którymi warto kierować się przy wyborze samochodu zarówno latem, jak podczas miesięcy zimowych. Podstawowym czynnikiem, który wpływa na obniżenie cen pojazdów jest przewyższenie popytu przez podaż. Jest to wskazówka raczej dla zawodowych handlarzy, którzy pilnie obserwują rynek, jednak jeśli zależy nam na niedrogim aucie i nie spieszymy się z zakupem, czasami warto poczekać na taką okazję. Cena samochodu spada także, kiedy pojawia się jego nowszy model, dlatego taki moment również dobrze jest wykorzystać na swoją korzyść. Inną zasadą, pozwalającą na podjęcie lepszej decyzji jest natomiast planowanie zakupu podczas ładnej pogody, a taka zdarza się również zimą. Bezchmurny, słoneczny dzień sprawi, że będziesz miał dobre samopoczucie i poświęcisz dużo czasu na dokładne przyjrzenie się oferowanemu autu. Deszcz, wiatr czy inne niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą popędzać cię w tym procesie, dzięki czemu twoja decyzja będzie dobrze przemyślana. Poza wszystkimi zasadami, które pozwalają zakupić pojazd w lepszej cenie, nie powinniśmy także zapominać o najważniejszej kwestii, jaką jest dokładne sprawdzenie jego historii. Możemy tego dokonać dzięki numerowi VIN, który powie nam na przykład, czy samochód nie był skradziony. 

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się kupować auto latem, czy zimą zawsze zaczynaj poszukiwania znacznie wcześniej niż jest to konieczne. Pośpiech i presja czasu to bowiem najgorsi doradcy, którzy mogą sprawić, że wydasz dużo więcej, niż gdybyś zaplanował zakup we właściwym czasie.