• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów?
Jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów?

Jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Automatyczna skrzynia biegów to wyposażenie samochodowe, które przypadło do gustu w szczególności kobietom. Pozwala znacząco usprawnić prowadzenie pojazdu, a co za tym idzie zapewnić sobie wyższy komfort jazdy. Skrzynie tego typu mają wiele zalet, jednak nie są również pozbawione wad. Ich serwisowanie wymaga większej uwagi niż dbanie o warianty manualne, a koszt ewentualnej naprawy jest dużo bardziej odczuwalny dla kieszeni. Co najczęściej odpowiada za dysfunkcję skrzyni automatycznej i jakie są tego objawy?

Najważniejszy prawidłowy serwis - czyli olej w roli głównej

Automat to doskonałe wyposażenie, które pozwala pokonać autem wiele tysięcy kilometrów, o ile jest odpowiednio eksploatowane i serwisowane. Niezbędnym produktem, który warunkuje jego prawidłowe działanie jest olej. Jeżeli w kabinie kierowcy czujemy zapach spalenizny, jest to pierwsza oznaka, że z substancją smarną dzieje się coś niedobrego. Przykry zapach wywołany jest zbyt wysoką temperaturą oleju przekładniowego, a to z kolei może być spowodowane zbyt niskim poziomem płynu lub zbyt długą eksploatacją, przez którą traci on swoje właściwości. Powodem może być równieżźle dobrany produkt, dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta, który w instrukcji obsługi poleca wybrany typ oleju. Skrupulatna wymiana tej substancji smarnej i odpowiednie jej dopasowanie pozwala automatycznej skrzyni biegów na bardzo długą bezawaryjną pracę, a co za tym idzie wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwo. 

Jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów?

Ponieważ prawidłowy poziom oleju przekładniowego jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących właściwą pracę automatycznej skrzyni biegów, to najczęstszą przyczyną jej awarii jest jego wyciek. W przeciwieństwie do oleju silnikowego substancja ta nie jest częściowo przepalana, dlatego jej poziom powinien być stale taki sam. Jeżeli się zmniejsza, oznacza to, że obudowa lub uszczelka skrzyni jest uszkodzona. Niewielki wyciek może nie dać o sobie znać od razu, jednak z czasem doprowadza do zupełnego zniszczenia przekładni. Kiedy jest on widoczny pod żadnym pozorem nie można uruchamiać już samochodu. Należy przetransportować go na lawecie do serwisu, gdzie awaria zostanie usunięta, a olej uzupełniony.

Niedobory substancji smarnej to nie jedyne przyczyny uszkodzenia tej części pojazdu. Jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów, która jest spowodowana innymi czynnikami? Jak każde inne wyposażenie samochodowe, automat również powinien działać płynnie przez cały okres użytkowania auta. Jeśli jest inaczej, świadczy to o uszkodzeniach, które mogą mieć rozmaite podłoże. Kiedy podczas prowadzenia pojazdu odczuwa się wstrząsy, trudności ze zmianą biegów w trakcie spokojnej lub dynamicznej jazdy, przeciąganie biegów lub gwałtowne zmiany przełożenia, to wskazania do przeprowadzenia profesjonalnej diagnozy w warsztacie samochodowym. Hałasy przypominające tarcie metalu o metal, szarpanie i falowanie obrotów mogąświadczyć o uszkodzeniu konwertera skrzyni biegów, który pełni rolę sprzęgła hydrokinetycznego. Najczęściej awaria tej części polega na zniszczeniu łożyska lub rozklejeniu się tarczy mechanicznego sprzęgła. Z kolei problemy z wrzuceniem biegu wstecznego wskazują na pękniecie taśmy, która odpowiada za jego działanie. Naprawa tej części polega zatem na założeniu nowego elementu. Za szarpaniem przy zmianie biegów może stać wiele przyczyn, zarówno niewłaściwy olej do skrzyni, jak i nieprawidłowo dobrana instalacja LPG. W takim przypadku należy bezzwłocznie odstawić auto do serwisu. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym kosztowniejsza może okazać się naprawa. Nietypową oznaką dysfunkcyjnego działania skrzyni biegów może być także zapalona lampka awarii silnika. W takim wypadku konieczne jest podłączenie do samochodu zestawu diagnostycznego, który pozwoli dokładnie sprawdzić, z jakiej przyczyny samochód poinformował nas o usterce.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Automatyczna skrzynia biegów będzie służyła swojemu użytkownikowi nienagannie, o ile ten odpowiednio o nią zadba. Dotyczy to zarówno prawidłowego serwisowania, jak i eksploatacji tego wyposażenia. Najważniejszą czynnością jest wymiana oleju. Powinniśmy używać produktu rekomendowanego przez producenta samochodu i skrupulatnie kontrolować jego poziom. Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na stan tego elementu jest jego prawidłowe używanie. Pojazdów wyposażonych w automaty nie powinniśmy holować, a jeśli musimy, należy robić to przy bardzo niskiej prędkości. Nie wolno także włączać biegów przy wysokich obrotach silnika, a podczas holowania przyczepy należy zachować szczególną ostrożność i nie nadwyrężać układu zbyt dużym obciążeniem, ponieważ możemy doprowadzić do niebezpiecznego rozgrzania oleju. Nie bez znaczenia jest także ogólny stan pojazdu. Dbajmy zatem, aby wszystkie jego sterowniki działały prawidłowo, a podczas montażu instalacji LPG uważajmy na uszkodzenia miski olejowej.

Wiedząc, jak rozpoznać awarię automatycznej skrzyni biegów mamy znacznie większą szansę na szybką reakcję i uchronienie się przed bardzo wysokimi kosztami naprawy. Warto jednak skrupulatnie dbać o stan automatu, aby jak najdłużej cieszyć się bezawaryjną jazdą i wysokim poziomem bezpieczeństwa.