• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Czy warto używać klimatyzację zimą w aucie?
Czy warto używać klimatyzację zimą w aucie?

Czy warto używać klimatyzację zimą w aucie?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Klimatyzacja znana jest wszystkim, jako doskonały sposób na ochłodzenie powietrza w upalne dni. Mechanicy jednak zalecają używanie jej także jesienią oraz zimą. Zobacz, dlaczego warto włączać system chłodzący, nawet gdy temperatury nie są wysokie. 

Wiosna oraz lato to czas, kiedy klimatyzacja działa na najwyższych obrotach. Z roku na rok możemy zaobserwować, że temperatury stają się coraz wyższe. Niekiedy sięgają niemal 40 stopni. Systemy chłodzące są nam więc niezbędne, aby zapewnić komfort podróży. Jednak większość z nas nie zastanawia się zapewne nad tym, w jaki sposób one działają. Włączamy je wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę. Tym samym, klimatyzacja przechodzi bardzo intensywny okres eksploatacji latem, natomiast zimą pozostaje w stanie bezczynności. Specjaliści twierdzą, że aby zapewnić jej właściwe działanie oraz żywotność, należy włączać ją regularnie. Sprawdźmy więc, dlaczego i czy warto używać klimatyzację zimą w aucie?

Klimatyzacja pomaga pozbyć się wilgoci

Korzystanie z klimatyzacji zimą ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że doskonale radzi sobie ona z osuszaniem powietrza oraz pochłanianiem wilgoci. Niestety, chłodniejsze pory roku charakteryzują się częstymi opadami. Zarówno śnieg, jak i deszcz, są zazwyczaj zmorą dla kierowców i to nie tylko podczas jazdy. Wchodząc do samochodu, nawet po dokładnej próbie pozbycia się białego puchu z butów, pozostaje on w podeszwie. Chcąc nie chcąc, podczas podróży roztapia się, wsiąkając przy tym w wycieraczki. Nawiew ciepłego powietrza nie jest w stanie poradzić sobie z osuszeniem tych elementów. Dlatego też to właśnie w sezonie zimowym bardzo często dochodzi do gnicia, a nawet do powstania zagrzybień na elementach tapicerki i wykładzin samochodowych. Wynikiem tego jest nie tylko przykry zapach wypełniający wnętrze pojazdu, ale i obecność wielu grzybów i bakterii groźnych dla naszego zdrowia. Regularne włączanie klimatyzacji, nawet na kilka minut, pozwoli uniknąć takich sytuacji. 

Parujące szyby — zimowy problem kierowców

Kolejnym efektem ubocznym gromadzenia się wilgoci w aucie, jest osadzanie się jej na wnętrzu szyb. Jedno z podstawowych praw fizyki towarzyszy nam niemal codziennie w zimowe dni. Woda zgromadzona na dywanikach oraz tapicerce paruje przy wyższej temperaturze. Dlatego też, zarówno kiedy wsiadamy do auta, jak i podczas jazdy, para ta osadza się na szybach. Stwarza to nie tylko problem w postaci konieczności ciągłego wycierania szkła. Może być to także bardzo niebezpieczne, ponieważ zamglenie powoduje zmniejszenie widoczności, a nieustanne próby doprowadzenia szyby do porządku dekoncentrują nas. Jak wiadomo, chwila nieuwagi na drodze, może mieć bardzo przykre konsekwencje. Najlepszym sposobem na pozbycie się pary z okien samochodowych jest właśnie włączenie klimatyzacji. W przeciwieństwie do ciepłego nawiewu działa ona bardzo szybko, a dodatkowo pozwala na osuszenie powietrza. Jest to jeden z wielu przykładów, które mogą stanowić odpowiedź dla pytających, czy warto używać klimatyzację zimą w aucie

Przestój w działaniu klimatyzacji może spowodować wiele szkód 

Główną przyczyną tego, że nie korzystamy z klimatyzacji zimą, jest zarówno fakt niskiej temperatury, jak i chęć zaoszczędzenia. Wiele osób wie, że włączanie jej raz na jakiś czas, ma na nią dobry wpływ, jednak wizja dodatkowych wydatków zdaje się być silniejsza. Rzeczywiście, system chłodzący sprawia, że pobór paliwa zostaje zwiększony. Jednak należy wiedzieć, że aby zapewnić układowi sprawność, wystarczy włączenie go nawet raz w tygodniu na średnio 15 minut. Zabieg ten pozwala na stałe smarowanie podzespołów mechanicznych. Bagatelizowanie tego wymogu, może kosztować nas znacznie więcej niż kilkadziesiąt złotych, jakie przeznaczymy na dodatkową benzynę w ciągu tych kilku miesięcy. 

Używanie klimatyzacji zimą uchroni sprężarkę przed awarią

Jeśli jest jeszcze ktoś, kto zastanawia się, czy warto używać klimatyzację zimą w aucie, to z pewnością wątpliwości rozwiane zostaną przez szkody, jakie może powodować brak tej czynności. Do właściwego działania sprężarki, niezbędny jest smar. Problem w tym, że za przenoszenie i właściwe rozprowadzanie go, odpowiedzialny jest właśnie system chłodzący. Jego bierność natomiast, przyczynia się do tworzenia się oleistych osadów powstałych w wyniku oddzielenia smaru od czynników chłodzących. Dlatego też osoby, które nie włączają klimatyzacji przez długi czas, mogą doprowadzić do zmniejszenia żywotności kompresora. Konsekwencją może być między innymi korozja oraz zarysowanie jego elementów lub nawet uszkodzenie całego układu. 

Regularne serwisowanie dla zdrowia pasażerów

Każdy właściciel pojazdu wyposażonego w klimatyzację powinien wiedzieć, że za jej właściwe działanie odpowiada także regularne serwisowanie. Teoretycznie, poleca się wykonywać przegląd układu raz w roku. Jedak specjaliści twierdzą, że najlepiej jest robić to zarówno przed jak i po sezonie letnim. Powodem jest duża ilość grzybów, bakterii oraz innych zanieczyszczeń nagromadzonych w czasie intensywnej eksploatacji. Zabieg ten nie tylko zapewni prawidłowe działanie układu chłodniczego, ale i zadba o bezpieczeństwo pasażerów. Wszelkiego rodzaju nieczystości znajdujące się w filtrach, mogą mieć bowiem bardzo zły wpływ na zdrowie osób zajmujących pojazd.