• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Korytarz życia - jak utworzyć?
Korytarz życia - jak utworzyć?

Korytarz życia - jak utworzyć?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Karetka, która jedzie na sygnale z narządami do przeszczepu drogą szybkiego ruchu bardzo często jest przez innych spowalniania. Jak może dochodzić do takich sytuacji? Chodzi głównie o to, że nie każdy kierowca ma pojęcie w temacie korytarz życia jak utworzyć? W takiej sytuacji kierowcy z małą wiedzą wcale nie zjeżdżają na lewy pas i nie ustępują uprzywilejowanemu pojazdowy pierwszeństwa. Zdaniem większości dyspozytorów, sytuacje takie mają miejsce naprawdę bardzo często. Ratownicy nie są już wcale zaskoczeni. Spotykają się z podobnymi sytuacjami w zasadzie na każdym kroku. Niestety ludzie bardzo często nie ustępują pierwszeństwa uprzywilejowanemu pojazdowi. Co ciekawe niektórzy z premedytacją pozostają na lewym pasie i wcale nie przejmują się zaistniałą sytuacją. Szczególnie mamy tę pewność gdy jest odpowiednie miejsce, aby ustąpić przejazd karetce.

Czas odrywa bardzo dużą rolę.

Chyba nikomu nie trzeba mówić, że w przypadku korytarzy życia najbardziej liczy się czas. Odgrywa on naprawdę bardzo dużą rolę. Kierowcy w takiej sytuacji mogą się przysłużyć wszelkim osobom, które potrzebują akurat pomocy. Wystarczy, że znajome im będzie zagadnienie korytarz życia jak utworzyć? Musimy zawsze miećświadomość, że możemy być na miejscu osoby, która akurat potrzebuje pomocy. W związku z tym korytarz życia nikomu nie powinien być zagadnieniem obcym. Korytarz życia jest niczym innym jak pozostawieniem miejsca w odpowiedniej ilości ratunkowym pojazdom, które poruszają się w korku, pomiędzy samochodami stojącymi. Korytarz życia najważniejsze znaczenie ma na drogach ekspresowych oraz na autostradach. Na tego typu drogach ruch samochodowy jest naprawdę bardzo duży. Tylko gdy wystąpi kolizja nawet najdrobniejsza natychmiast się tworzą korki gigantyczne. 

Najważniejsza kwestia - jak dokładnie utworzyć korytarz życia?

Każdy kierowca wiedzieć powinien obowiązkowo jak utworzyć poprawnie korytarz życia. Jest to w zasadzie obowiązek. Gdy nie jesteśmy do końca pewni jak prawidłowo korytarz życia utworzyć powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi zasadami. Na pewno gdy widzimy, że droga przed nami zaczyna się korkować, to zjeżdżamy na bok pasa. Nie możemy w żadnym wypadku czekać do czasu, aż usłyszymy sygnał pojazdu uprzywilejowanego. Od razu zjeżdżamy na bok pozostawiając pomiędzy samochodami przestrzeń, która umożliwi przejazd ratunkowym służbom. W razie, gdy dana autostrada ma dwa pasy, to kierowcy znajdujące się na lewym zawsze zjeżdżają na lewo, a kierowcy na pasach pozostałych na prawo. Jest to bardzo ważna zasada. Dzięki zastosowaniu tychże zasad tworzy się pas bardzo szeroki, którym ratunkowe służby mogą swobodnie dojechać do osób poszkodowanych oraz także poruszać się w dwóch kierunkach.

A co mówią przepisy?

Oczywiście kwestia korytarzy życia jest opisana w prawie o ruchu drogowym. Dokładnie ma to miejsce w artykule 9. Mowa w tym artykule o tym, że uczestnik ruchu drogowego czy też inna osoba, która znajduje się w danym czasie na drodze zobowiązani są do tego, aby ułatwić uprzywilejowanemu pojazdowi przejazd. Każdy kierowca musi to zrobić poprzez usunięcie niezwłoczne z drogi, a nawet zatrzymać się gdy zajdzie taka potrzeba. Oznacza to nic innego jak to, że kierowcy nie powinni w żadnym wypadku wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym porusza się uprzywilejowany pojazd oraz umożliwić mu swobodny przejazd. Co więcej piesi powinni całkowicie zrezygnować z przejścia przez pasy przed nadjeżdżającymi pojazdami ratunkowych służb. Mamy tutaj na myśli radiowóz, karetkę czy też wóz strażacki. Może się to jednak czasami okazać niewystarczające. W takich sytuacjach już zawczasu pomyśleć warto o ułatwieniu dojazdu ratunkowym służbom. Co ciekawe do konsultacji trafił projekt, w którym znajdują się zmiany drogowego kodeksu. Obowiązek tworzenia właśnie korytarzy życia jest prawnie uregulowany między innymi w Niemczech czy też w Austrii. Obecnie jest traktowany w Polsce jako pewnego rodzaju dobry zwyczaj kierowców. Jednak już niebawem stanie się obowiązkiem, co jest bardzo dobrym posunięciem. Aż dziwne, że do tego pory takiego zapisu w przepisach prawnych nie ma. Nic więc dziwnego, że niektórzy kierowcy nie czują się zobowiązani do utworzenia korytarzy życia i co więcej kompletnie nie mają o nich pojęcia. Osoby zainteresowane tymże tematem mogą poczytać wiele artykułów znajdujących się na blogach motoryzacyjnych i poruszających właśnie temat korytarzy życia. Temat ten jest bardzo ważny i pytanie jak utworzyć korytarz życia nie powinno paść z ust żadnego doświadczonego kierowcy. O korytarzu życia już solidnie powinni nauczać na teoretycznych zajęcia przygotowujących do egzaminy na prawo jazdy. Jednak kompetencje co po niektórych nauczycieli są również wątpliwe. Nie liczmy, aż ktoś poruszy ten temat, a samodzielnie zapoznajmy się z nim. W praktyce naprawdę często możemy się natknąć  na taką sytuację i wręcz musimy wiedzieć jak postąpić. Chodzi tutaj o zdrowie oraz nawet o życie danej osoby. Nie ignorujmy tego.

 

DapniCSW0AAb1aO.jpg large

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury