• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 8.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Test akumulatora Kraków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Test akumulatora to prosty pomiar jego napięcia, który doskonale ukazuje stan jegno naładowania. Pozwala określić formę akumulatora, od której zależy sprawność naszego auta. Diagnostykę akumulatora w Krakowie można wykonać zarówno samodzielnie, jak i korzystając z usług wyspecjalizowanego warsztatu.

Dlaczego test akumulatora jest ważny?

Gdy auto nie chce odpalić, naszą pierwszą myślą jest zazwyczaj konieczność wymiany akumulatora. Tymczasem to nie tylko od niego zależy prawidłowa praca samochodu. Zakup nowego akumulatora może tylko doraźnie pomóc, nie usuwając przyczyny jego złego stanu. Często wystarczy nieskomplikowany pomiar miernikiem elektronicznym aby określić, co powoduje problemy z nieprawidłowym napięciem.

Jesień to doskonały czas na wykonanie okresowego badania akumulatora. W związku z nadchodzącymi niskimi temperaturami będzie on narażony na szczególnie intensywne użytkowanie. Sprawny akumulator i rozrusznik są gwarancją bezproblemowego uruchomienia auta nawet w mroźne dni. Warto sprawdzić je odpowiednio wcześniej i nie dać się zaskoczyć nagłą awarią samochodu. Regularna kontrola wydłuża żywotność akumulatora, zmniejszając ryzyko jego niezapowiedzianej usterki, skutkującej brakiem możliwości odpalenia samochodu.

Jak wykonać diagnostykę akumulatora domowymi sposobami?

Aby przeprowadzić diagnostykę akumulatora we własnym domu niezbędny będzie prosty miernik prądu stałego, zwany również miernikiem elektronicznym. Pierwszą czynnością jest sprawdzenie napięcia akumulatora na wyłączonym zapłonie. W sprawnie działającym urządzeniu powinno ono wynosić 12,6-12.8V. Niższe parametry mogą wskazywać na niedoładowanie bądź uszkodzenie akumulatora. Warto pamiętać, że nawet prawidłowe napięcie nie gwarantuje dobrej mocy rozruchowej akumulatora.

We własnym zakresie możemy również sprawdzić napięcie ładowania. W tym celu należy zmierzyć je na zaciskach akumulatora przy włączonym zapłonie. Na pracującym silniku wartość napięcia powinna wynosić 13,8-14,5V. W najnowszych modelach samochodów może dochodzić nawet do 14.7V. Jeżeli parametry są zgodne z powyższymi normami, układ ładowania działa poprawnie. Jeśli napięcie jest stanowczo za wysokie, przyczyną może być jego uszkodzony regulator. W sytuacji, gdy jest zbyt niskie, możliwych powodów usterki jest znacznie więcej. Wtedy pozostaje nam wizyta w warsztacie i kompleksowa diagnostyka.

Dobrym testem jest także sprawdzenie napięcia podczas rozruchu. Jeśli jest ono bardzo niskie, może świadczyć o zużyciu akumulatora lub usterce rozrusznika. Prawidłowe napięcie w czasie rozruchu nie powinno spaść poniżej 10V. Problemy w tym zakresie zauważymy również bez miernika, odnotowując kłopoty z odpaleniem samochodu przy niskiej temperaturze.

Oprócz testów z użyciem miernika, możemy zauważyć także pewne charakterystyczne objawy sugerujące problemy z akumulatorem. Zaniepokoić nas powinny obniżone i nierówne obroty rozrusznika oraz słaba jasność reflektorów przy wyłączonym silniku. Jeżeli posiadamy akumulator obsługowy, samodzielnie możemy ocenić gęstość i kolor elektrolitu. Ciemna barwa i niższa gęstość w przynajmniej jednej celi sugerują konieczność zakupu nowej baterii.

Domowe sposoby diagnostyki akumulatora są szybkie i łatwo dostępne, ale nie gwarantują uzyskania miarodajnych wyników. Chcąc poprawnie skontrolować stan baterii, warto skorzystać z usług specjalisty.

Test akumulatora u specjalisty

Od domowych sposobów dużo lepszą metodą diagnostyki akumulatora w Krakowie jest sprawdzenie go na specjalnym testerze w warsztacie. Uwzględnia on niezwykle ważną wydajność baterii pod obciążeniem. Test akumulatora w Krakowie można bezpłatnie wykonać w profesjonalnym sklepie sieci Uruchom.com. Jest on całkowicie darmowy, zarazem stanowiąc istotną wskazówkę odnośnie dalszej możliwości eksploatacji urządzenia.

Oddając akumulator w ręce profesjonalisty, możemy liczyć na fachową i kompleksową diagnostykę. Specjalista oceni wygląd zewnętrzny akumulatora – skontroluje stan biegunów i ewentualne wycieki. Wykona pomiar gęstości elektrolitu oraz kontrolę napięcia na końcówkach biegunowych, a następnie podda akumulator testowi obciążenia. Specjalistyczne testery dokonają oceny pracy akumulatora symulując obciążenie do warunków zbliżonych w przypadku rozruchu w niskiej temperaturze. Takie bezpłatne badanie trwa raptem kilkanaście sekund, a nierzadko pozwala uchronić przed niepotrzebną wymianą akumulatora. Zależnie od uzyskanych wyników, możliwe będzie dokonanie prawidłowej diagnoz problemu, jednoznacznie wskazującej na konieczność zakupu nowej baterii lub możliwość jej dalszej eksploatacji.

W przypadku wystąpienia pierwszych oznak gorszej pracy akumulatora wskazane jest jak najszybsze skontrolowanie parametrów jego pracy. W starszych modelach samochodów nierzadko wystarczy proste badanie miernikiem elektronicznym. W nowszych autach lepiej będzie odwiedzić specjalistę – duża ilość zastosowanej elektroniki może znacząco utrudnić domową diagnostykę, a wszelkie zaburzenia pracy akumulatora będą mieć wpływ na poprawne działanie pojazdu. Prawidłowa profilaktyka powinna obejmować wizytę w punkcie diagnostyki akumulatora w Krakowie, gdzie z pomocą specjalisty podejmiemy decyzję o potrzebie ewentualnej wymiany baterii w naszym samochodzie.