• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Jak uchronić akumulator przed mrozem?

Jak uchronić akumulator przed mrozem?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Okres zimowy, pomimo swojego zdecydowanego uroku, ma również swoje ciemne strony. Wilgoć, niskie temperatury i koleiny, nie tylko wpływają na komfort naszej jazdy samochodem, ale też na jego stan techniczny i podzespoły, jakie się w nim znajdują. Większość z kierowców pamięta o wymianie opon na zimowe, zamianie materiałowych dywaników na gumowe, czy chociażby o dolaniu, odpornego na niskie temperatury, płynu do spryskiwaczy. Oczywiście, jest to bardzo wskazane, by zachować odpowiednią kondycję samochodu, jednak nie powinno się także zapominać o tym, że aby rozpocząć jazdę naszym pojazdem, musimy najpierw dostarczyć mu odpowiednią ilość energii elektrycznej. Jednym z głównych urządzeń, które ją zapewnią, jest akumulator. Pomimo swojej relatywnie długiej żywotności, pozostawienie go "samemu sobie", może skończyć się w najlepszym wypadku porannym spacerem na przystanek lub koniecznością zamówienia taksówki. W najgorszym, natomiast, przemarznięciem, przemoknięciem i zaparkowania samochodu na poboczu drogi. Aby jednak tego uniknąć, można prewencyjnie wykonać kilka czynności, które uchronią nas przed skutkami mrozu.

Jak uchronić akumulator przed mrozem ?

  1. Sprawdzenie wieku akumulatora. Niestety, wielu kierowców poświęca uwagę baterii swojego samochodu dopiero wtedy, kiedy pojawiają się problemy z jego odpaleniem. Nasze ogniwo prądu, podobnie jak inne podzespoły pojazdu, ma określony okres przydatności. Oczywiście, nie jest konieczne jego wymienianie tak często, jak na przykład oleju czy filtru powietrza, jednak w zależności od eksploatacji pojazdu, należy co kilka lat brać pod uwagę konieczność jego wymiany. Obecnie, wiele modeli akumulatorów posiada wskaźnik eksploatacji. Możemy także skorzystać z usług firmy profesjonalnie zajmującej się sprzedażą baterii i poprosić o jego zdiagnozowanie. Osoby z nieco większym doświadczeniem w motoryzacji mogą zakupić sobie za kilkadziesiąt złotych specjalny tester do diagnostyki akumulatora.
  2. Zadbanie o kondycję układu elektrycznego pojazdu. Przyczyna awarii może nie leżeć jedynie po stronie akumulatora. Możliwe jest także, że wadliwa instalacja elektryczna czy jeden z podzespołów, które mamy w samochodzie, działa nieprawidłowo, powodując nadmierny pobór prądu. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza przy zakupie pojazdu używanego lub jeśli nasze auto ma już kilka lat. Temperatura, wilgoć, a nawet zwierzęta (kuna, łaska), mogą powodować, że prąd w naszym samochodzie będzie nadmiernie użytkowany. 
  3. Usunięcie brudu z powierzchniakumulatora. Komora naszego silnika nie jest sterylna. W czasie jazdy zbiera się w niej brud i osad. Nawet najdalej idące zabiegi pielęgnacyjne nie wyeliminują tego zjawiska. Wszystkie te zanieczyszczenia mogą spowodować, że klemy oraz sam akumulator nie będą poprawnie działały. Warto, więc, zwłaszcza przed sezonem zimowym, sprawdzić stan naszej baterii, a jeśli uznamy, że nie jest ona zbyt czysta, skorzystać chociażby ze sprężonego powietrza i oczyścić jej nawierzchnię. 
  4. Unikanie nadmiernego rozładowania. Często zdarza się tak, że w efekcie wyjazdu, kiepskich warunków na drodze czy innych zdarzeń losowych, nasz samochód na dłużej pozostaje bez rozruchu. Jeśli jest on zaparkowany w garażu, gdzie panuje chociażby temperatura pokojowa, warunki klimatyczne nie powinny mieć dla niego większego znaczenia. W sytuacji, kiedy jednak parkujemy auto na zewnątrz, możliwe jest, że dojdzie do jego rozładowania. Akumulator, podobnie jak znane nam z domowego użytku baterie, z każdym kolejnym ładowaniem, traci swoje właściwości. Właśnie dlatego, jeśli nasza nieobecność ma być dłuższa, warto zadbać o ogniwo prądu. Jednym ze sposobów jest, po prostu, fizyczne wyciągnięcie go z pojazdu i przechowanie w domu. Dodatnia temperatura, jaka panuje w budynku, uchroni go przez rozładowaniem. Innym rozwiązaniem jest zwrócenie się do zaufanego sąsiada z prośbą o odpalenie samochodu od czasu do czasu, a nawet zrobienie nim kilku kilometrów.
  5. Wszystkie wskazane zabiegi wydają się zbędne, jeśli akumulator, zainstalowany w naszym aucie, nie będzie odpowiadał zaleceniom producenta. Oczywiście, mamy pewną dowolność w zakresie wyboru firmy czy modelu baterii. Nasza uwaga powinna się jednak skupić na jej wartościach energetycznych. Jeśli będą zbyt małe, akumulator będzie nadmiernie obciążony. W konsekwencji, stopień poboru prądu będzie większy niż możliwości wytwórcze. Efektem będzie jego rozładowanie nawet w trakcie jazdy. Zbyt duże wartości, natomiast, mogą prowadzić do spięcia w układzie elektrycznym. Co prawda, większość samochodów posiada zabezpieczenia w postaci bezpieczników, jednak również ich wymiana w trakcie podróży może być problematyczna.

Reasumując, aby nasza podróż prawidłowo się rozpoczęła i szczęśliwie zakończyła, warto dbać o samochód, którym się przemieszczamy, Nie należy bagatelizować objawów usterek. Koniecznym jest także, by pamiętać o podstawowym wyposażeniu auta. Warto też dołożyć do niego, zwłaszcza w okresie zimowym, kable rozruchowe, booster akumulatorowy czy chociażby prostownik. Te akcesoria nie przedłużążycia naszej baterii na kolejne kilka lat, jednak dadzą możliwość szczęśliwego dojechania do celu bez konieczności wzywania pomocy drogowej.