• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Przegląd artykułów

Zasady obsługi akumulatora

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Akumulatora nie naley zatem ani nadmiernie rozładowywac, ani przeładowywac. Kada cela ma miedzy swoimi biegunami napiecie 2,1 V. Mona ja bezpiecznie wyładowac do poziomu sredniego (1,7 V), co w przypadku akumulatora 12- woltowego daje poziom 10,2 V. Dalsze wyładowanie grozi tzw. zasiarczeniem akumulatora. Pamietamy, e znaczy to, i na obu elektrodach powstaja due kryształy siarczanu ołowiu (PbSO4), co zmniejsza pojemnosc akumulatora, zwieksza opór wewnetrzny, a przy czestych zejsciach poniej poziomu 10,2 V powoduje całkowita utrate zdolnosci akumulatora do kumulacji i dostarczania pradu.Ładujac akumulator naley sprawdzic, czy zródło dostarczajace prad ma zabezpieczenie ograniczajace podawane napiecie do wartosci nie wiekszej ni wartosc SEM, czyli maksymalnie 2,1 V na jedno ogniwo.

Gdy napiecie w poszczególnych ogniwach dojdzie do 2,35 V (miedzy elektrodami akumulatora 12-woltowego jest wtedy napiecie 14,1 V), rozpoczyna sie zjawisko gazowania: wskutek elektrolizy woda rozkłada sie na wodór i tlen. Mieszanka tych gazów jest wybuchowa i wystarczy jedna iskra, by spowodowac grozna w skutkach eksplozje. Dlatego trzeba pamietac, by miejsca, w których znajduja sie akumulatory, były zawsze wentylowane. Transformacja zwiazków chemicznych o rónych własciwosciach z jednej formy w druga, przebiegajaca w sposób gwałtowny powoduje tzw. puchniecie akumulatora. Płyty ołowiowe krusza sie i rozpadaja na kawałki, izolator miedzy nimi niszczeje, a efektem tego jest zwarcie. Co prawda czeka to nieuchronnie kady akumulator, nawet dobrze eksploatowany, jednak własciwa eksploatacja znacznie wydłua czas jego działania. Znajac ceny akumulatorów łatwo obliczyc, ile mona oszczedzic kupujac je raz na 4-5 lat, a nie co roku.