• +48 519 010 830
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pn.-Pt. 9.00-17.00 Sob.10-14

Jak wymienić akumulator w samochodzie?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Akumulator to jedna z najważniejszych części w naszym samochodzie. Bez niego nie tylko nie będziemy mogli korzystać z urządzeń i systemów wykorzystujących energię elektryczną, ale nawet nie damy rady uruchomić samochodu.

Niestety, żywotność tej części nie jest długa. Często już po 5 lat nadchodzi czas wymiany na akumulatora na nowy. Podpowiadamy w jaki sposób możesz zrobić to samodzielnie.

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Nie masz doświadczenia w wymianie akumulatora na nowy i obawiasz się, że nie poradzisz sobie z tym zadaniem? Niepotrzebnie. Wbrew pozorom, jest to jedna z prostszych napraw jakie możesz samodzielnie wykonać. Aby jednak wszystko przebiegło bezproblemowo upewnij się, że przygotowałeś wszystkie niezbędne w trakcie pracy rzeczy. Wśród nich wymienić należy: nowy akumulator, smar do klem, zestaw narzędzi, drucianą szczotkę oraz okulary i rękawice.

Przygotuj miejsce naprawy

Zanim zaczniesz wymianę akumulatora zadbaj o to, by samochód stał na płaskiej powierzchni z dala od źródeł ognia oraz zaciągnij hamulec ręczny. Wyłącz zapłon. Jeśli twój samochód posiada centralny zamek pamiętaj o tym, by wyjąć kluczyki ze stacyjki. Wiele modeli aut wyposażonych w to udogodnienie zamyka bowiem drzwi po odłączeniu od zasilania. Poza tym, musisz również miećświadomość, że w przypadku nowoczesnych, wyposażonych w wiele elektronicznych funkcji samochodów odłączenie akumulatora nie jest zadaniem prostym - wówczas mimo wszystko lepiej skorzystać z usług osób, które zajmują się tym profesjonalnie.

Co dalej?

Jeśli auto zostało przez ciebie odpowiednio przygotowane ubierz gumowe rękawiczki i odkręć zacisk bieguna ujemnego. Następnie zrób to samo z biegunem dodatnim.Jeśli zaciski są zaśniedziałe lub pojawiła się na nich korozja spróbuj wykorzystać odrobinę smaru, dzięki czemu ich odkręcenie pójdzie sprawniej. Właśnie udało ci się odłączyć stary akumulator. Zdejmij więc wszystkie zabezpieczenia i wyjmij go z samochodu. Pamiętaj, że powinien cały czas znajdować się w pozycji pionowej, co zmniejszy ryzyko wycieku elektrolitu.

Podłączamy nowy akumulator

W tym celu jeszcze przed naprawą warto zorientować się jaki rodzaj akumulatora posiada twoje auto oraz jakie posiada on parametry. Jeśli uda ci się kupić odpowiedni akumulator, przed tobą ostatnia część naprawy. Ostrożnie umieść akumulator w miejscu poprzedniego a następnie zacznij przykręcać klemy. Zaczynamy od klemy dodatniej, później zajmujemy się ujemną. Dokręcać należy bardzo ostrożnie, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do uszkodzenia biegunów. Co ważne, na tym etapie warto wykorzystać smar do klem, który zabezpieczy je przed wilgocią i śniedzeniem.

Podsumowując, samodzielna wymiana akumulatora nie jest wcale zadaniem trudnym i nie należy się jej obawiać. Szczególnie jeśli posiadamy auto, które nie jest wyposażone w różnego rodzaju nowoczesne systemy takie jak np. Start-Stop. W takim przypadku z wymianą akumulatora poradzi sobie nawet początkująca osoba. Wykorzystaj to i zaoszczędź na naprawie.